08.05.2018

Oyun Gecesi: Gülmekten Kazanacaksınız!

Karmaşıklaşan Olaylar Komedisi

Hollywood’un eğlenceli komedi filmleri meraklısına her sene dünya çapında pazarlanıyor. Kimileri iyi işler olurken, kimilerinin esamesi okunmuyor. Hollywood’un iyi oyuncularından Jason Bateman ve Rachel McAdams’ın başrollere yerleştiren Oyun Gecesi / Game Night, bu türün başarılı örneklerinden olarak vizyondaki yerini alıyor. Bir anlamda karmaşıklıklar komedisi olarak adlandırabileceğimiz yapım, izleyiciyi kahkaha tufanına davet ediyor.

Max (Jason Bateman) ve Annie (Rachel McAdams) dostlarıyla oyun geceleri düzenleyen bir çifttir. Ancak bir oyun gecesine Max’in pek hoşlanmadığı ağabeyi Brooks’un (Kyle Chandler) oyun gecesine katılarak Max’i rezil etmesi sonucunda iki kardeş için oluşan rekabet ortamı bir nevi savaşa dönüşme aşamasına gelir. Brooks’un kendi evinde düzenleyeceği oyun gecesi çok özel olmalıdır. Bu yüzden de Brooks bir şirketle anlaşır. Ancak gerçek soyguncuların oyunun içine karışmasıyla beraber ortaya eğleneceli bir curcuna çıkacaktır.

Oyuncu Kadrosu Filmi İlgi Çekici Hale Getiriyor

Değişen şartların ortaya çıkardığı farklı durumlardan komedi arayışı Hollywood komedilerinin sık kullanılan özelliklerinden biridir. Oyun Gceesi de bu özelliği kardeşler arası rekabet bazından öne çıkartarak, kadın – erkek ilişkilerine farklı göndermelerle seyircisine sunmayı tercih ediyor. Gerçek ve kurmacanın ayırt edici özelliklerini bulanık tasvir eden film, şaşırtmalı sahneleriyle türün izleyicilerine renkli anlar yaşatıyor.

Bilhassa karakterlerdeki çeşitlilikler hikâye anlatımı bakımından önemli bir destekleyici faktör. Örneğin filmin yan hikâyesi gibi görünen Jesse Plemons’un canlandırdığı polis mesleğindeki tekinsiz yan komşu Gary karakteri adeta film için bir ateşleyici etken olarak filmin yükselmesine neden oluyor. Plemons’un rolündeki başarısı sayesinde çoğu oyuncudan rol çaldığını söyleyebiliriz. Yer aldığı tüm projelerde başarılı performanslar sergileyen oyuncunun geleceğin Philip Seymour Hoffmann’ı olarak değerlendirirsek pek de yalan söylemiş olmayız.

Başarılı Tasarlanan Komedi Mizansenleri Filmin En Güçlü Yanını Oluşturuyor

Filmin yarattığı kimi komedi mizansenleri, yer yer suç-aksiyon türüne yakınlaşsa da genel anlamda komedi sularında yüzülen bir platforma ön ayak oluyor. Filmin zirve noktası diyebileceğimiz köpek sahnesi, yan hikâyelerden Denzel esprisi, bar sahnesi ya da yara temizleme sahnesi gibi başarılı tasarlanan mizansenler sayesinde komedi namına türün iyi bir örneğini izlediğimizi söyleyebiliriz.

Başarılı oyunculukları, iyi tasarlanmış komedi sahneleri ve tempolu kurgusuyla Oyun Gecesi / Game Night haftanın en keyif veren yapımlarından biri olarak başa yazılabilir. Filmin Cliff Martinez imzalı retro müzikleri ise filmin adeta cilası olarak dikkat çekici bir unsura dönüşüyor. Synth-pop olarak tabir edebileceğimiz müzik tarzı filmin atmosfer kurmadaki becerine doğrudan katkı sağlayarak filmin şahlanmasına destek veriyor.