15.11.2018

Rozana: Yaşanamayan ve Söylenemeyen Bir Aşk Öyküsü

Günlük rutin içine gizlenmiş bir aşk öyküsü

Hindistan doğumlu yönetmen Raj Rishi More‘un ödüllü kısa filmi Rozana, lezbiyen bir aşk öyküsüne dayanmakta.

Üç kısa filme imza atan yönetmen More, 2013 senesinde ülkemizde de vizyona giren Sefer Tası filminde yönetmen yardımcılığı yapmış bir isim.

Rozana, genç ve evli bir kadına çeviriyor kamerasını. Sabah uyanınca günlük rutini başlayan, evinde işlerine dalan, yemek pişirip sefer tası hazırlayan bir kadın… Ancak tüm bu işleri yerine getirirken daldığı uzaklarda kalan bir öykünün varlığı seyirciye işlemeye başlıyor ve kadının gözleriyle bakmaya başlıyor izleyici.

Çamaşır yıkarken, yemek pişirirken veya çamaşırları asarken, yaşamının daha öncesine ait olan belki yaşanmış belki de yaşanmak istenmiş bir aşkın görüntüleri düşüyor ekrana. Farklı bir kadın ile oturduğu sofra, yediği yemek veya paylaştığı anlar gözümüzün önüne düşmeye başladıkça, genç kadının mutluluğunun nerede kaldığını anlıyoruz.

Kapı çaldığında gelenin “sevdiği” kişi olmadığını anlıyoruz. Üstelik birlikte bir yemeği paylaşma sahnesi aynen tekrar etse de aynı duygunun o sahneye hâkim olmadığını görebiliyoruz. İnceliklerin, sevginin yerini alışılmışlıkların ve kabullenmişliklerin aldığını seziyoruz.

Birçok festivalde gösterilen 2018 yapımı bu kısa filmi beğeneceğinizi umuyoruz.