24.08.2022

Seraph: Çizgilerle Haykırmak

Esma AKALIN

Anlayamadığın Bir Sevgiye Bakmak

“6 kanat. İkisi uçmak için, ikisi bedenini kapatmak için çünkü beden kirli bir şeydir. İki kanat da  gözlerini kapamak için, çünkü kimse Tanrı’ya bakamaz. Anlayamadığın bir sevgiye bakmak zordur.”

Çocuğunun çıplaklığını ve özgürlüğünü kilisede “düzeltmeye” çalışan bir babanın sözleri bunlar. Bu haftaki kısa filmimiz Seraph‘ın da barındırdığı tek replik. 7 dakikalık filmde, Tanrı’yı görme ve sevme şeklimizi bile bir kalıba sokmaya çalışan normların kendi bedenimizden ve arzularımızdan utanmamıza sebep oluşu kalp kırıcı bir şekilde işleniyor. Homoseksüalite, taciz ve cezaevi gibi konuları çizgilere döken bir animasyon izliyoruz aslında. Dash Shaw ve John Cameron Mitchell‘in beraber yazdığı, Shaw’un ise çizgileriyle hayat verdiği anlatı, bilgisayar usulü animasyon tekniklerini bir yana bırakıyor ve elle çizilmiş bir görsel şölen sunuyor izleyenlerine.

Yapım aslında 2012 yılında İzlandalı post-rock grubu Sigur Rós‘un Valtari isimli albümü için sipariş ettiği 12 filmden biri. Grup, yönetmenlere müzikleri dinlediklerinde akıllarına ne geliyorsa onu çekmelerini söylemiş, bu şekilde de ortaya yaratıcılığın en özgür formunu çıkarmayı amaçlamış.