15.01.2021

Sound of Metal: Sessizliği Duymak

Acıya alışmanın evreleri

İnsanlar yaşadıkları acı veren, üzücü olayları beş aşama geçirerek atlatırmış: inkâr, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme… Bu süreci birçok filmde görmüşüzdür, belki de psikoloji biliminin bu verilerini filmler de daha bilinir ve tanıdık kılmıştır. Sound of Metal de aslında bu evreleri çok keskin geçişlerle olmasa da derinden hissettirerek işleyen bir film.

Darius Marder‘in Abraham Marder ile birlikte yazdığı senaryodan çektiği Sound of Metal, yas sürecini başkarakter Ruben’in (Riz Ahmed) sessizliğin farkına varması, isyanı, alışmaya çalışması, mücadelesi ve sonunda kendini “alışmış” olarak bulması üzerine bir film denilebilir. Sevgilisiyle birlikte bir karavanda “kendine ait bir dünya” kuran Ruben’in yine sevgilisiyle birlikte yaptığı müzik, hayatının odak noktası. Hal böyle olunca yaşadığı duyu kaybı, hayatının önemli bir parçasının elinden alınması demek ve onun bu ani değişime uyum sağlaması elbette ki kolay değil. Sevgilisi Lou (Olivia Cook) için de öyle…

Ruben’in yolculuğu

İki kişilik dünyaları adeta yıkılan bir çiftin, Ruben’in tarafından devam eden hikâyesinde, aslında Ruben’in büyüme öyküsünü de bulabiliriz. Geçmişine dair pek bir bilgimiz olmayan ama kendi yalnızlığını sevgilisi Lou ile paylaşan ve bundan vazgeçmek istemeyen bir karakter Ruben. Duyma yetisinde yaşadığı kayıp, aynı zamanda onun yaşadığı çevreden ve özellikle sevgilisinden tecridi anlamına da geliyor. Artık sevgilisini dahi duymaması, onunla aynı dili konuşamaması, bu yeni haline alışamaması Ruben’i, filmin gelişiminde beklediğimiz gibi öfkeli bir duygu haline sürüklüyor. Ancak filmin bunun üzerinde çok fazla zaman harcamaması, karakterin gelişimi açısından da olumlu bir tercih.

Ruben ilk olarak müzikten ayrılıyor, sonra sevgilisinden… Onun için bir geri dönüşün mümkün olduğunu düşünüyor, bunun için çabalıyor hatta gittiği rehabilite merkezi diyebileceğimiz bir “ev”de de yeni haline alışmaya çalışıyor. Dakikalar ilerledikçe Ruben’in yeni durumuna alıştığı izlenimini alsak da hikâyenin yine Ruben’in eski haline dönmeye çalışmasına yönelmesi, filmi klasik bir kabullenme öyküsünden de ayırıyor.

Yılın öne çıkan performanslarından

Sound of Metal, tamamen başkahramanı Ruben’in yolculuğu üzerinden yürüyen bir film. Ruben rolünde izlediğimiz Riz Ahmed‘in öne çıkan performansı da, hikâyenin çeşitli filmlerde gördüğümüz duygusal handikaplara düşmemesinin ardından, filmin en güçlü yönü. Filmin Ruben’in sessizliğe alışmasını destekleyen bir hikâye işleyişi var ve Riz Ahmed’in de dingin oyunculuğu filmin bu yönünü güçlendiriyor.

Klasik bir anlatıda daha büyük öfke patlamaları, sürece alışmanın zorlukları, sonrasında izleyiciyi ve karakteri rahatlatacak bir kabullenme anı yaşamayı bekleriz. Sound of Metal de aslında bundan farklı bir anlatım tarzı benimsemiyor. Ancak bunu öylesine incelikle yapıyor ki yaşanan durumların, duyguların hiçbirinde aşrıya kaçılmadığını, filmin de bu dinginlikten beslendiğini, film bittiğinde daha net anlıyoruz. Tıpkı Ruben’in kendi içinde yaşadığı tüm çalkantıları, duygusal iniş çıkışları; ameliyat olduktan ve sevgilisiyle yeniden buluştuktan sonra yaşayacağını sandığımız o yeniden kavuşma anlarını bir kenara bırakıp, sokakta gördüğü/yaşadığı küçücük bir an üzerinden bizimle paylaşması gibi…

Amazon’un, ödül sezonunda Riz Ahmed‘e birçok ödül adaylığı kazandıran ve Oscar’da da şansı bulunan bu güzel dramasını Amazon Prime üzerinden izleyebilirsiniz.