24.08.2022

Spiderman Into The Spider-Verse: “En İyi Örümcek Adam Filmi!”

Örümcek Adam Örümcek Evreninde

Burak ŞEN

Geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz deha Stan Lee’nin dünyaya hediye ettiği birçok kahramanı oldu. Ama aralarından birisi hangi çağda yaşıyor olursanız olun herkesin hayatında bir yeri, bir izi olan bir kahraman: “Örümcek Adam!”

En açık örneği benim küçükken ki sevgim ile şu an minik kardeşimin sevgisini baz aldığımda Örümcek Adam’ın zamansız, her jenerasyon için iz bırakan bir karakter olduğu aşikar.

Örümcek Adam sinema dünyası içinde bir yolculuk başlattı. 70lerde Batman filmleri zirvedeyken Joel Schumacher’in 1997 tarihli başrollerinde George Clooney, Chris O’Donnel, Uma Thurman ve Arnold Schwarzeneger gibi A sınıf oyuncuların bulunduğu “sinema tarihinin en kötü” filmlerinden birisini yapması ve batması ile Hollywood süper kahraman filmlerine sırtını dönmüştü. Evil Dead başyapıtına imza atan Sam Raimi ise bu furyanın yeniden patlatarak Örümcek Adam üçlemesi çekti ve ardı arkası kesilmedi günümüze kadar bu furyanın. Öyle ki en iyi süper kahraman filmlerinden biri olarak görülen ve Örümcek Adam filmlerinin de en iyisi olan “Örümcek Adam2”yi fırtınalar koparan Marvel’ın örümceği bile geçemedi, o kalibreye ulaşamadı. Üstelik çizgi romandaki Peter Parker tiplemesine daha yakın olmasına rağmen. Ama şimdi karşımızda duran film Örümcek Adam 2’yi de koltuğundan edecek kadar iyi bir film ve en iyi Örümcek Adam filmi ile karşı karşıyayız!

Bir Peter Parker Ölür, Bir Peter Parker Gelir

Bu kez ana karakterimiz diğer filmlerde olduğunun aksine Peter Parker değil, Miles Morales! Örümcek Adam hayranı olan Miles bir gün radyoaktif bir örümcek tarafından ısırılıyor ve örümcek güçlerine böylece kavuşuyor ama kontrol etmekte güçlük çekiyor. Yolu Peter Parker ile kesişiyor ve ondan bu kabiliyetini nasıl kullanacağı konusunda yardım istiyor. Ama Peter Parker düşmanı Kingpin tarafından öldürülünce Miles tamamen çaresiz kalıyor. Kingpin’in ise boyutlar arası bir girdap oluşturan makinesi hasebiyle Peter Parker’ın DNA’sı bu makineye bulaşınca diğer evrenlerdeki Örümcek Adamlar, Miles’ın dünyasına geliyor.

Bunların içinde bitik haldeki olgun ve yavaş yavaş göbeği çıkmış bir Peter Parker, bir anime karakterinden fırlayan bir Örümcek Adam eşleniği olan minik bir kız, Spider-Girl olan Gwen Stacy, çizgi film karakteri domuzcuk bir Örümcek Adam ve Spider-noir Spider-Man var! Üstelik bu karakterler arasındaki denge çok iyi kuruluyor ve Örümcek Adam figürünün kafa yapısı, espri kabiliyeti, güçleri, duyguları, sihri inanılmaz bir biçimde bizlere veriliyor. Senaryoda her birinin işçiliği şahane yazılmış ve tabiri caizse tam manasıyla bir Örümcek Adam filmi olmuş. Bununla birlikte ana karakter Miles Morales’in de dönüşümü, gelişimi, olgunlaşması gayet düzeyli ve düzenli bir şekilde gerçekleşiyor. Başta Phil Lord olmak üzere başka dahiyane animasyon The Lego Movie ekibi yine harika bir işe imzalarını atmışlar.

Çizgi Romanlardan Fırlamışçasına Bir Film!

Filmin esas sihri senaryonun yanında tekniğinde gizli. Çizgi roman sayfalarındaki “KABOOM, BOOM” gibi efektlemeler, noktalama tekniği, karakterin iç sesinin tabiri sarı kutucuklar filme o muhteşem yedirilmiş. Örümcek Adam Örümcek Evreninde her şeyiyle muhteşem bir film. Hem yılın en iyi filmlerinden, hem en iyi süper kahraman filmlerinden hemde en iyi Örümcek Adam filmi!

Açıkçası Marvel karakteri hakkıyla uyarlayacak beklentisine düşülmüştü Spider-Man: Homecoming ile ama Sony işi öyle yüksek bir çıtaya koymuş ki kolay kolay aşılamayacağı aşikar. Seslendirme kadrosunda Mahershala Ali ve Nicolas Cage gibi isimlerin yer aldığı filmi altyazılı izlemenizi özenle tavsiye ederim. İhtiyacımız olan Örümcek Adam filmini sinemada deneyimleyin mutlaka!