22.06.2016

Teenage Mutant Ninja Turtles – Out of the Shadows

teenage mutant ninja turtles

Kaplumbağalar Savaşmak İçin Geri Döndü

90’ların popüler çizgi filmi olan Ninja Kaplumbağalar yani Teenage Mutant Ninja Turtles, yenilenen versiyonuyla sinemalara konuk olsa da, izleyiciler tarafından pek hoş karşılanmamışlardı. Bunun nedenlerinin başında orijinal hikâyenin ruhunu taşımadığını söyleyenlerin sayısı hiç az değildi. Ancak ilk filmin hatırı sayılır gişesinden sonra devam filmiyle geri döndü. Yeni filmin adı “Out of the Shadows” olarak belirlenirken, ABD gişesinde ilk filme göre yarı yarıya daha az seyirciye ulaşarak kafalarda soru işareti bıraktı. Peki gişenin düşüşü filmin kötülüğünden miydi, yoksa ilk filmdeki hayal kırıklığından mı kaynaklanıyordu? Bunu yazının devamında arayacağız.

Öncelikle kısaca yeni filmin konusuna değinelim. Shredder (Brian Tee)’in yakalanmasından sonra New York daha güvenli bir hal almıştır. Ninja Kaplumbağalar da bu sakinliği daha hafif işlerle geçirmektedirler. Ancak April O’Neal (Megan Fox)’ın araştırmaları sonucunda Shredder’ın kaçırılma planı ortaya çıkar. Bunun üzerine Ninja Kaplumbağalar harekete geçerler. Ancak Shredder’ın da işleri yolunda gitmez ve dünya dışı varlıklarla tanışarak, kendine Krang adında güvenilmez bir dost edinir.

teenage mutant ninja turtles

Filmi ilk filmle karşılaştırdığımızda ilk göze çarpan özelliği, ilk filmin savruk havasından arındırılmış olması denilebilir. Özellikle orijinal seride olmayan gereksiz detaylar bu filmde devre dışı bırakılmış. Kısaca ilk filme göre daha derli toplu bir hikâye var. Orijinal çizgi filme daha sadık bir uyarlamayla yeni filme geçiş yapılmaya çalışıldığından, bu hamleler bakımından ilk filmin ilerisine gitmeyi başarabilmişler.

Çizgi filmin bel kemiği denilecek karakterler, yeni filmde kadroya dahil edilerek izleyicilere nostaljik tatlar verilme konusunda başarıya ulaşılmış. Orijinal serinin komik olduğu kadar aptal ikilisi Rocksteady ve Bebop yeni filmde adeta enerjilerini ortaya koyarak, özlenen mizansenlerin ortaya çıkmasını sağlamışlar. Ancak bu iki karakterin dönüşümlerinin, orijinaline sadık kalmadığı ve kendilerince saçma bir çözüm bulduklarını da hatırlatmakta yarar var. Bu gereksiz ayrıntıya rağmen film kendi evreni içinde artı özellikler kazanmış.

Serinin takipçilerinin bir yandan iğrendiği, bir yandan da kötü karakter olarak sevdiği Krang de filmin senaryosunda kendine yer bularak, özlediğimiz hikâyelerin ortaya çıkmasına neden olmuşlar. Krang karakteri çizgi filmde beyin şeklinde resmedilirken, bu filmde beyin formundan çok ahtopotumsu bir uzaylı yaratık formuna dönüştürülmüş. Bu değişiklik film içinde çok fazla göze çarpmıyor. Bu yüzden de korkulacak bir nokta sayılmaz.

ninja turtles

Yeni filmde karşılaşacağımız diğer ufak yenilik ise Ninja Kaplumbağaların çöp arabasından yaptıkları araçları diyebiliriz. Bir dönem bu aracın oyuncakları çıktığında, çocuklar deli gibi alarak oyuncak şirketini zengin etmişlerdi. Bu küçük ayrıntıyı da es geçmeden hatırlatmakta yarar olduğunu düşündüm. Filmin sonuna eklenen çizgi filmin orijinal müziği, izleyicileri mutlu edebilecek jestler arasında gösterilirken, arka planında özel hazırlanan jenerik gerçekten de görülmeye değer. 

Sonuç olarak mizahi yanını aksiyonla harmanlayarak kadrosunu olabildiğince zenginleştirerek keyifli bir devam filmine imza atılmış. Buradan anlayacağımız üzere 2. filmin gişe oranlarının düşmesini, ilk filmin perdeyi başarısız bir sinema macerasıyla açması olabilir. Tabii bu çizgi dizinin hayranlarının da artık büyüdüğünü göz önünde bulundurduğumuzda, izleyiciyi tatmin edecek ama geç kalınmış bir proje olarak filmi özetlemek mümkün gözüküyor. Özellikle yaz tatilinin başlamasıyla beraber genç izleyiciler için adeta film nimet niteliğinde diyebiliriz. Dünyayı bir kez daha kurtarırken, izleyicilerin mizahi aksiyon sinemasının bu eğlenceli örneğini izlemelerinde hiçbir sakınca yoktur.