24.08.2022

The Big Bang Theory İzlemek İçin 5 Neden

İrem Zeynep Karakaya

On ikinci sezonu geçen ay yayınlanmaya başlayan The Big Bang Theory, son zamanlarda sit-com denilince akla ilk gelen dizilerden. Bilim insanlarının hayatlarına misafir olduğumuz bu dizide aralarında geçen onlarca, yüzlerce bilimsel terime rağmen bizlere kendilerini sevdiren ve güldüren bir hikâyeye sahip.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nde görev alan üstün zekâlı iki fizikçi aynı zamanda ev arkadaşıdırlar. Birisi deneysel fizik ile uğraşan Leonard Hofstadter iken diğeri teorik fizik ile uğraşan, kendisini “dahi” gören Sheldon Cooper‘dır. Bu ikili evlerinde kendi düzenlerini kurmuş bir şekilde yaşarken karşı dairelerine taşınan Penny ile hayatları değişmeye başlar. Penny, sarışın, garsonluk yapan ve oyuncu olma hayali kuran birisidir. Karşı komşuları gibi IQ’su yüksek olmasa da onların aksine sosyal yaşantı olarak baya bir üst seviyededir.


Sheldon Cooper ve diğerler karakterler

Sheldon Cooper karakteri başlı başına bir etken diziyi izlemekte. Başlarda kendini beğenen edasına sinir oluyorken izledikçe gözümüz ve gönlümüz alışıyor, onu çok seviyoruz. Hakeza Leonard, Penny, Raj ve Howard hayatımıza renk katan karakterler oluyorlar. Onlarla gülüyor, onlara gülüyoruz. Meslekleri, yaptıkları işler ve sosyalleşme çabaları ile sizlere bambaşka olaylar izletecekleri garanti.

Doctor Who, Star Wars, Marvel, Dc yapımlarını seviyorsanız karakterler ile çok iyi anlaşacağınız kesin.

Konusu

Birçok sit-com gibi ev arkadaşlığı üzerine kurulu ama bizim hikâyedeki arkadaşlıklar “zıt kutupların birbirini çekmesi” ile oluşuyor. İki bilim insanının Penny adındaki güzel kız ile tanışmasıyla 12 sezonluk aşk ve arkadaşlık hikâyesi başlıyor. Dizinin adı olan “Big Bang” ise inekler ve popüler kızın karşılaşmasına veriliyor.

Jenerik müziği

Tekerlemeden hallice olan jenerik müziği karakterlerinin sahnelerinden değil de ilgi alanları olan fizik, bilim, uzay ve gezegenlerden oluşuyor.

Arkadaşlık ilişkileri

Ev arkadaşı olan bilir, özel bir bağ kuruludur aralarında. Geri gelir birbirlerine anne olurlar yeni gelir koruyucu bir baba… Leonard ile Sheldon arasındaki bağ da aynen böyle. Evin çokbilmiş çocuğu Sheldon. “Bana ihtiyacı var. Galiba benim de ona.” Cümlesi özetliyor aslında her şeyi.

Howard, Raj ikilisi bir diğer favorilerden. Sheldon ve Howard ikilisinde hem severim hem de küserim ’in ne demek olduğunu çok iyi anlayacaksınız.

Evinizde dört dahi bir de güzel için yer varsa böylesine arkadaşlar edinmekten çekinmeyin.

Oyuncuların seçimi

Dizi izlensin diye başrol adamımızın kaslı, uzun boylu seçmemişler. Baktığımız anda işte “inek” öğrenci/insan diyeceğimiz kişiler seçilmiş. Sheldon karakteri ile Jim Parsons harika bir iş çıkartıyor. Hatta dört kez Emmy bir kez Golden Globe yazandı.

Konuk oyuncu seçimleri de alelade yapılmamış. Bilim dünyasından insanlar gelip konuk oluyor dizimize. Stephen Hawking’in böyle bir yapıma kayıtsız kalacağını düşünemezdik değil mi? Filmlerden fazlaca hoşlanan karakterlerimiz için de Star Wars’ın efsane karakteri Prenses Leia da konuk oyuncular arasında yer alıyor.

Bilime ve fiziğe kapılarımızı kapatmaya değer mi? Hadi kapımızı üç defa tıklatan Sheldon’a kapımızı açalım. Moralimiz bozulduğunda bize bir bardak sıcak içecek vermesine için verelim.