29.09.2016

Tüm Sırların Sahibi Kız: İnsanlık Kurtarılmayı Hak Ediyor mu?

tum-sirlarin-sahibi-kiz

Düşük bütçesine rağmen sürükleyici bir yapım…

İngiltere – ABD ortak yapımı olan Tüm Sırların Sahibi Kız, düşük bütçesine rağmen zombi filmlerine farklı bakış açısıyla bakarak klişeleri ters yüz etmeye çalışıyor. Daha çok 2010 yapımı Outcast filmi ve dizilerdeki yönetmenlikleriyle tanınan Colm McCarthy’nin yeni filminde neler yaptığı merak konusuydu. Yapım özellikle post apokaliptik – zombi filmlerini seven izleyicilerin dikkatini çekecektir.

Filmin kısaca konusunu şöyle özetleyebiliriz. Melanie (Sennia Nanua) özel bir askeri birimin içinde, kendisi gibi özel çocukların eğitim gördüğü bir karargahta hayatını sürdürmektedir. Dışarıda zorlukla durdurulmaya çalışılan zombi istilası varken Melanie insanlığın son umudu olacaktır.

Kıyamet filmlerinin genel senaryolarına baktığımızda, hemen hemen aynı hikayelere rastlamak mümkündür.Tüm Sırların Sahibi Kız (The Girl with All the Gifts) ise başrole zombi bir karakteri koyarak kendince farklı bir bakış açısı yakalamayı başarıyor. Türün klişelerinden kıvrak bir şekilde sıyrılmaya çalışan yapım, özellikle ana karakterinin gelişimine odaklanırken, paramparça olan dünya tasvirini layıkıyla yapmayı başarıyor.

Filmin en önemli maharetlerinden biri olarak seçilmiş kişinin bulunduğu ırk nedeniyle ikilemde kalması ve tüm dünyayı kurtaran kişi olmanın dışına çıkmaya çalışması filmin en büyük kozu olarak yorumlanabilir.

tum-sirlarin

Yıldız oyuncu kadrosu dikkat çekici

Oyuncu kadrosuna baktığımızda özellikle usta oyuncuların varlığı dikkat çekiyor. Glenn Close, Gemma Arterton, Paddy Considine filmin ağır topları olarak karakterlerini canlandırırken, başarılı performanslarıyla filmi sürüklemeyi başarıyorlar. Çocuk oyuncu Sennia Nanua ise vasat performansıyla idare etmeyi başarıyor.

Filmin belki de en büyük eksisi olarak nitelendirebileceğimiz nokta ise filmin sonlarına doğru çocuk zombilerden oluşan bir grubun korku öğesi olabilecekken beyazperde de komik duruma düşmesi gösterebilir. Onca gerilimli sahnenin içinde vasat makyajlar da filmin eksi özelliklerinden birkaçı diyebiliriz.

tum-sirlarin-sahibi

Zombi filmlerini sevenler kaçırmasın

Öğrenebilen zombi kavramını, karamsar atmosferinin içinde hayatta kalma mücadelesinin içine yerleştirmeyi beceren yapım, Hollywood işlerinden sıkılanlar için iyi bir alternatif olarak değerlendirilebilir. Göndermelerle dolu post apokaliptik dünyada geçen film, haftanın dikkate değer filmlerinden biri olarak adlandırılabilir.

Sonuç olarak türe getirdiği farklı solukla ve klişelere yüz vermeyen tavrıyla bu düşük bütçeli yapım mutlaka değerlendirilmeli diyebiliriz. Tüm Sırların Sahibi Kız, özetle beklenmeyen bir cevher gibi ve izleyicinin seyir zevkini baltalamıyor. Vizyondayken denemenizde fayda var.