24.08.2022

Venom: Yeni Bir Anti-Kahraman

Tom Hardy hayat verdiği Venom ile karşınızda

Tayfun ÇİDEM

Film Carlton Drake (Riz Ahmed) isimli bir iş adamının uzayda insan yaşamını geliştirmek üzerine yaptığı; bir kısmı dünyadaki etik dışı deneyleri de kapsayan çalışmasından bahsediyor. Astronotlar dünyaya dönüş yolunda bir kuyruklu yıldızda seyahat eden milyonlarca uzaylı yaşam formu bulup birkaç numuneyle dünyaya dönerler. Fakat bu numuneler Simbiyot adı verilen oldukça akıllı, parazit yaşam formlarıdır. Oksijenli ortamda bir taşıyıcı olmadan hayatta kalamayacaklardır.

Örümcek Adamsız Venom Olur mu?

Örümcek Adam ile özdeşleşmiş “Venom” karakteri belki de o evrende en çok beğenilen kötülerdendi. Çünkü orijinal öyküde Venom dünyaya geldiğinde Örümcek Adam ile birleşiyor ve onun DNA’sı sayesinde dünyamızı tanıyıp kendini geliştiriyordu. Eddie Brock (Topher Grace) ile birleştiğinde de Örümcek Adamın en zorlu düşmanı ve bir nevi “anti” örümcek adam haline geldi. Tıpkı Batman ve Joker arasındaki ilişkiye benzer şekillenen bir ilişki söz konusuydu.

Marvel Süper Kahraman Evreni’nin parça pinçik edilmesi ve FOX, Sony gibi şirketlere bölünmesi ile birtakım sorunlar ortaya çıktı. Hakları Sony’de kalan Örümcek Adam, Fantastik Dörtlü, X Man Evreni gibi unsurlar yeterince iyi kullanılamadı. Sony’nin özellikle süper kahraman fanlarını geri kazanabileceği umuduyla giriştiği son hamlesi de şüphesiz Venom. Özellikle MCU’in Avengers serisi ile kazandığı başarı ve kurdukları evren dünyayı kasıp kavururken “The World Has Enough Superheroes (Dünyada yeterince kahraman var)” söylemiyle ortaya çıkması da pek çok şeyi açıklıyor.

Peki, şu durumda bir anti-kahraman olarak karşımıza gelen Venom gerçekten de bir Joker olabilir mi? Öncelikle, potansiyel olduğunu kabul ediyorum. Fakat unutulmaması gereken şey şu ki Batman olmadan bir joker olamayacağı gibi Örümcek Adamsız bir Venom olamaz. Çünkü “anti”si için önce bir kahraman lazım. Bu durumu aklımızda tutalım birazdan okuyacaklarınız düşüncelerimizi daha da anlaşılır kılacaktır diye düşünüyorum.

Hızlı Bir Merhaba Dedik

Öncelikle üç filmlik bir seri olması planlanan Venom için geleceği pek parlak değil diyebiliriz. Bunu söylememizin sebebi izlediğimiz filmin berbat olması falan değil. Çünkü filmin planlanan geleceğinde seyircinin beklentisinin altında ezilecekleri düşünülebilir.

Bu film için “hızlı” bir tanışma filmiydi diyebiliriz. Bize kuracakları serinin temelini tanıttılar, hızlı bir aksiyonla genç seyircinin ağzına bal çaldılar ve gönderdiler. Sürekli hızlı diyoruz çünkü; bir serinin ilk filminden çok; gelişmiş bir fragman izlemiş gibi hissettirdi.

Tom Hardy’nin oyunculuğu da olmasa oldukça düşük konumlandıracağımız bir film olsa da kendisi tüm özverisiyle filmi sırtlamış ve Eddie Brock karakteriyle bir olmuş. Orijinal öyküden kopup kendi evrenini oluşturmak isteyen yaratımcılar yine geçen sene başlanan filme hızlı ve tabansız bir öyküyle girişmişler. Bazı şeyler üstün körü geçilip kolaya kaçılmış diyebiliriz. Ne yazık ki her şey aksiyon, hareketlilik ve Görsel Efektlerden ibaret değil. Bir felsefe, bir söz gerekiyor. MCU filmlerini veya Yıldız Savaşları’nı bu derece değerli kılan da bu sözdür.

Aslında Venom’da da anlatılmak istenen birtakım şeyler var; mesela Eddie ve Venom’un kendi aralarındaki ilişkide Venom’un asıl parazit olarak insanları görmesi ve onun bakışından kendimize yaklaşmamız güzel ancak yeterli mi? Emin değiliz. Filmin yüksek oranda ticari kaygı gütmesi de bir sorun. +18 olarak planlanırken +13 olarak vizyona gelen film gişede istediğini alabilecek mi bekleyip göreceğiz. Öte yandan film özgün müzikleri ile iyi iş çıkartmış. Eminem’in “Venom” parçasını mutlaka dinleyin.

Gelecek Devam Filmlerinden Beklediklerimiz

*after-credit sahneleri*

Filmin sonunda iki after-credit sahnesi bulunuyor. Biri direkt devam filmiyle alakalı umut verici bir sahne olmuş. Diğeri tamamen alakasız bir yapıma ait. Bizim Venom filmlerinin geleceğinden beklediklerimiz basit. İzlemeye değer, saygıyı hak eden, güçlü bir düşman. Ki bu filmde Riot ve Carlton bu beklentimizi hiç karşılayamadı ancak gelecek filmde “Carnage” ile bir umut bulduk. Sistemli ve sağlam temelli bir öyküde yükselen tempolu fakat koştur koştur olmayan bir film umuyoruz.

Her şeye rağmen en az bir Deadpool 2 kadar izlenmeyi hak eden bir film Venom. Bu filme bir şans verip gelecek filmlerden daha da iyisini bekleyeceğiz.

Keyifli seyirler dileriz.