01.03.2019

Vizyon Menüsü – 1 Mart

Bu hafta vizyona giren filmlerden sizlerin beğeneceğini umduğumuz üç adet yabancı yapım önermek istiyoruz.

Mutlu Lazzaro

Bu haftanın vizyon menümüzde sizlerin beğenisine sunduğumuz ilk film Mutlu Lazzaro (Lazzaro felice – Happy as Lazzaro). Dünya prömiyerini geçtiğimiz sene gerçekleştirilen 71. Cannes Film Festivali’nde yapan ve burada En İyi Senaryo ödülünü kazanan film, ülkemizde ise ilk olarak, geçtiğimiz sene gerçekleştirilen 25. Adana Film Festivali’nde seyirci ile buluşmuştu. Düz bir zaman çizgisi izlemeyen ve Super16 filmle çekilen Mutlu Lazzaro, oldukça iyi yürekli olan genç köylü Lazzaro ve hayalgücü tarafından lanetlenmiş soylu genç Tancredi arasındaki buluşma hikâyesini anlatmaktadır.

İnanılmaz iyi niyetli ancak biraz da saf olan Lazzaro için genç ve şımarık Tancredi’nin arkadaşlığı her şeyden değerlidir. Biraz da bu yüzden ilk başta oyun gibi gözüken bu adam kaçırmayı kabul eder. Ancak Tancredi oldukça ciddidir ve birazcık daha ilgi için Lazzaro’yu ve dışa kapalı adeta zamanın durmuş gibi gözüktüğü bu garip köyü ateşe atmaktan çekinmez. Polisler işin içine girince Lazzaro kaçmak zorunda kalır. Tancredi ve diğer köylüler ise boşaltılan köyden şehre akın ederler. Yıllar geçmesine rağmen Lazzaro ilk günkü temizliğini korumaktadır ancak Tancredi’yi aramak için gittiği bu ‘şehir’, onun köyünden çok farklıdır ve o, bu kirli şehir için çok temiz kalır. Sıcaklığı ile seyriciye Yeşilçam filmi izliyormuş hissiyatı veren film, bu haftanın kaçırılmaması gereken yapımlarından.

Yeşil Rehber

Bu haftanın vizyon menüsünde yer alan ikinci film Yeşil Rehber (Green Book). Daha önceden 30 Kasım 2018’de vizyona giren ve geçtiğimiz günlerde kazandığı üç Oscar’ın ardından yeniden seyirci ile buluşacak film ikinci defa vizyon diyecek. Film, dünya prömiyerini geçtiğimiz sene gerçekleştirilen 43. Toronto Film Festivali’nde yapmış ve burada İzleyici Ödülü‘ne layık görülmüştü. Film ayrıca geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen 91. Oscar Ödül Töreni’nde En İyi Film, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Mahershala Ali) ve En İyi Özgün Senaryo (Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly) olmak üzere üç ödülün birden sahibi olmuştu.

Mizah, müzik, dostluk dolu sıcacık bir yol filmi olan film, ünlü bir siyah piyanistle beyaz şoförünün bir turne kapsamında New York’tan ırkçı güney eyaletlerine yolculuklarını anlatıyor. Tony Lip, Bronx’taki bir İtalyan Amerikan mahallesinde yaşamaktadır. Ünlü Afro-Amerikalı piyanist Dr. Don Shirley ise konser turu için hazırlanmaktadır. Ünlü müzisyen tur kapsamında Manhattan’dan güneye doğru birçok yere gidecektir. Kendisi ile şehir şehir gezecek bir şoför arayışında olan Shirley, bir süredir işsiz olan Tony’yi işe alır. Tony, yolculuk sırasında Afro-Amerikalılar için güvenli olan güzergahları kullanabilmek için ”The Green Book” isimli kılavuzdan yardım alır. Dr Shirley ve Tony çıktıkları bu yolculukta ırkçılıkla, tehlikeyle ve beklenmedik nezaketle karşılaşır. İkili bu zorlu yolculuklarında farklılıklarını bir kenara bırakmak zorundadır.

Filmdeki rolü için on beş kilo alan Viggo Mortensen’in şoför Tony Lip’i canlandırdığı, Mahershala Ali’nin ise Ay Işığı’ndan sonra ilk kez başrolü üstlendiği Yeşil Rehber, 1962’de ABD’de ayrımcılık ve ırkçılığın ne kadar yaygın olduğunu ve siyahlar için hayatın zor ve tehlikeli halini mizahı hiç elden bırakmadan dostluk teması üzerinden beyazperdeye aktarıyor. Filme konu olan, Mahershala Ali’nin canlandırdığı müzisyen, caz virtüözü, besteci ve piyanist Don Shirley 2013’te ölmüştür. Viggo Mortensen’in canlandırdığı Tony Lip ise Godfather (Baba) filminden Goodfellas ve The Sopranos’a birçok film ve dizide rol almıştır. Tony Lip ise 2008’de ölmüştür. Filmin senaryo yazarlarından Nick Vallelonga, Tony Lip’in oğludur. Filmin adı ise 1960’larda motosikletli siyahlara yönelik hazırlanan, ülkenin siyahlar için emniyetli bölgelerini ve yollarını içeren bir rehberden geliyor.

Bir Yıldız Doğuyor

Bu haftanın öne çıkan bir başka filmi ise ikinci defa vizyona giren Bir Yıldız Doğuyor (A Star Is Born). Daha önceden 19 Ekim 2018’de vizyona giren ve geçtiğimiz günlerde kazandığı Oscar’ın ardından yeniden seyirci ile buluşacak film ikinci defa vizyon diyecek. Dünya prömiyerini geçtiğimiz sene gerçekleştirilen 75. Venedik Film Festivali’nde yapan film, ülkemizde ise ilk olarak, Filmekimi 2018’de seyirci ile buluşmuş ve festivalin açılış filmi olmuştu. Film ayrıca geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen 91. Oscar Ödül Töreni’nde En İyi Özgün Şarkı (Shallow) dalında ödülün sahibi olmuştu.

Sinemaya birçok kez uyarlanan hikâyenin yeni bir versiyonu olan film, kişisel sorunlarıyla boğuşmakta olan ünlü müzisyen Jackson Maine ile büyük bir müzisyen olma hayalleri kuran Ally arasında filizlenen aşkı ve ikilinin değişen kariyerlerini konu ediniyor. Trajik aşk hikayesinin bu yeni versiyonunda Cooper, ünlü müzisyen Jackson Maine rolünde Ally (Gaga) adlı yetenekli müzisyeni keşfediyor ve ona aşık oluyor. Ally, büyük bir şarkıcı olma hayallerinden vazgeçmek üzereyken, Jakson onu spot ışıklarının altına çıkartıyor. Ama, Ally’nin yıldızı yükselirken, Jack’in içindeki şeytanlarla bitmeyen mücadelesi yüzünden ilişkileri zarar görüyor. Bradley Cooper’ın bu ilk yönetmenlik denemesinde American Horror Story: Hotel’deki başrolüyle kameraya iyice alışan Lady Gaga, filmin 1976 çekiminde Barbra Streisand’in canlandırdığı şarkıcı adayı rolünü büyük bir başarı ve yıldız ışığıyla üstleniyor. Filmi daha önce izlememiş olanlara ve yeniden izlemek isteyenlere duyurulur.