10.09.2020

Vizyon Menüsü – 11 Eylül

Bu hafta sizler için derlediğimiz iki adet yabancı bir adet ise yerli yapım olmak üzere toplam üç film önermek istiyoruz.

Uzun Zaman Önce

Bu haftanın vizyon menüsünden sizlere önereceğimiz ilk film, yönetmenliğini Cihan Sağlam’ın yaptığı Uzun Zaman Önce. Film, ülkemizde ilk olarak geçtiğimiz sene gerçekleştirilen 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde seyirci ile buluşmuştu. Film, bir süredir ilişkilerinde problemler yaşadığı eşi Sevgi’nin kendisini aldattığını düşünen Ahmet’in hikâyesini anlatıyor. Ahmet kasabanın kuaförü Sevgi’yle evlidir ve ilişkilerinde bir süredir sorun yaşamaktadırlar. Ahmet, Sevgi’nin kendisini aldattığına inanır. Son zamanlarda ortalıkta gördüğü bir yabancı bu şüphesini pekiştirir. Bir gün panik içinde kardeşi Mehmet’i arar, bulaştığı beladan kurtulmak için onun yardımına ihtiyacı vardır. Yönetmenin sözleriyle, Uzun Zaman Önce, “Anadolu’da şehirleşmeye başlayan bir kasabada yaşayan otoriter bir baba ve gün geçtikçe babalarına dönüşmekten kaçamayan iki kardeşi anlatan bir masumiyeti kaybediş öyküsü.”

Silahlar Fora (Guns Akimbo)

Bu haftanın vizyon filmleri içinde dikkat çeken bir başka yapım ise başrolünde Daniel Radcliffe’in yer aldığı Silahlar Fora (Guns Akimbo). Film dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl 44. Toronto Film Festivali’nde gerçekleştirmişti. Aksiyon türündeki film, yanlış insanlara çattıktan sonra ellerine bağlı silahlarla uyanan Miles’ın, kaçırılan eski sevgilisini kurtarmaya çalışmasını konu ediniyor. Miles, günlerini bilgisayar başından kalkmadan geçiren bir gençtir. Bir gün insanların birbiriyle dövüşmesine aracılık eden Skizm adlı oyun platformunda yanlış insanları sinirlendirince, kendini hiç ummadığı bir belanın ve tehlikeli bir dünyanın içinde bulur. Hala deli gibi aşık olduğu eski kız arkadaşı da bu çete tarafından kaçırılan Miles, ellerine bağlı silahlarla uyanmıştır ve artık yaşamak için öldürmek zorunda olduğu gerçek hayattaki bir oyunun içindedir.

Hadi Gidelim (Onward)

Bu haftanın üçüncü ve son öneri filmi ise animasyon türündeki Hadi Gidelim (Onward). Film dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl 69. Berlin Film Festivali’nde gerçekleştirmişti. Pixar yapımı olan animasyon, bir zamanlar olduğu gibi dünya üzerinde hâlâ sihrin var olup olmadığını keşfe çıkan iki elf kardeşin hikâyesini anlatıyor.