11.01.2019

Vizyon Menüsü – 11 Ocak

Ocak ayının ikinci vizyon haftasında vizyona giren yedi filmden sizlerin beğeneceğini umduğumuz üç adet yabancı yapım önermek istiyoruz.

Şüphe (Beoning – Burning)

Bu haftanın vizyon menüsündeki en iddialı film Şüphe (Beoning – Burning). Kült yazar Haruki Murakami’nin Barn Burning isimli kısa öyküsünden uyarlanan film, dünya prömiyerini geçtiğimiz sene gerçekleştirilen 71. Cannes Film Festivali’nde yapmış ve burada FIPRESCI Ödülü ile Vulcain Ödülü‘nün sahibi olmuştu. Film, ülkemizde ise ilk olarak, geçtiğimiz sene gerçekleştirilen 25. Uluslararası Adana Film Festivali’nde seyirci ile buluşmuş ve burada uluslararası yarışmada En İyi Film ödülünün sahibi olmuştu. Film ayrıca önümüzeki ay sahibini bulacak Oscar Ödülleri’nde Güney Kore’nin adayı olarak Oscar için yarışacak ve şu an için son dokuz film arasında yer almış durumda.

Gitgide artan gerilimiyle usta işi bir uyarlama olan Şüphe; Vaha, Güneşli Kent ve Şiir filmleriyle tanıdığımız Lee Chang-dong’un sekiz yıl aradan sonra çektiği ilk film olma özelliğine sahip ayrıca. Öykünün özüne ve Murakami’nin tarzına sadık kalan film, vasıfsız bir genç, âşık olduğu güzel kız ile zengin ve küstah bir adam arasındaki aşk üçgeni ekseninde bir öfke ve saplantı hikâyesi anlatıyor. Yarı zamanlı kurye, arada sırada da yazar olan Jongsu bir teslimat sırasında eski komşusu olan Haemi’yle karşılaşır. Haemi genç adamdan, kendisi Afrika seyahatindeyken kedisine göz kulak olmasını rica eder. Seyahatten döndüğündeyse, Jongsu’yu Kenya’da rastladığı gizemli bir adam olan Ben’le tanıştırır. Bir gün Ben, Jongsu’ya sahip olduğu tuhaf bir hobiden bahseder ve film bu noktadan sonra başka bir yöne evrilir. Aşk, takıntı, sınıflararası gerilim ve hafıza gibi kavramlara değinen filmin başrollerini Koreli oyuncu, moda ikonu ve sanat tarihçisi Yoo Ah-in, Walking Dead ile Okja‘dan tanıdığımız Steven Yeun ve Jeon Jong-seo paylaşıyor. Filmi, Filmekimi 2018’de kaçıran sinemaseverlere ve Murakami hayranlarına duyurulur.

Creed II: Efsane Yükseliyor (Creed II)

Bu haftanın vizyon menüsünden sizlere önereceğimiz ikinci film de Creed II: Efsane Yükseliyor (Creed II). Sylvester Stallone ve Michael B. Jordan’ın başrolleri paylaştığı 2015 yapımı Creed‘in devamı Creed II, Rocky Balboa’nın eğitmenliğinde çıkış yakalayan Adonis Creed’in, Rocky’nin en büyük rakiplerinden ve babası Apollo Creed’in ölümünden sorumlu olan Ivan Drago’nun oğlu Viktor Drago ile karşılaşmasını konu ediniyor. Hayat genç boksör Adonis Creed için denge sağlama mücadelesi haline gelmiştir. Bir sonraki büyük dövüşü için aldığı eğitim ve kişisel yükümlülüklerinin arasında denge sağlamaya çalışan Adonis, çok yakında ailesinin geçmişiyle bağları olan bir rakiple karşı karşıya gelecektir. Rocky ve Adonis ortak miraslarıyla yüzleşecek, savaşmaya değecek olan şeyleri sorgulayacak ve hiçbir şeyin ailenden daha önemli olmadığını keşfedeceklerdir. Bu yaşına gelmiş olmasına rağmen halen sinemada izleme şansı bulabildiğimiz Sylvester Stallone’u bir kez daha beyazperdede izlemek isteyenler için bu haftanın öne çıkan filmlerinden biri Creed II: Efsane Yükseliyor.

Replikalar (Replicas)

Bu hafta vizyon menüsünde öne çıkan üçüncü ve son film ise bilim kurgu türünde bir film olan Replikalar (Replicas). Başarılı aktör Keanu Reeves’in başrolünde yer aldığı film, insan bilincini bilgisayarlara aktarabilme ve insan klonlama çalışmaları yapan Will Foster’ın, travmatik şekilde kaybettiği eşi ve çocuklarını geri getirme çabasını anlatıyor. Will Foster, eşi ve çocuklarının travmatik bir şekilde kaybeden parlak bir bilim adamıdır. İnsan bilincini bilgisayarlara aktarabilme ve insan klonlama çalışmaları yapan Foster, ailesini geri getirmek için bilimin sınırlarında gezerek tüm varlığını ortaya koyacak ve olaylar gelişecektir. Bilim kurgu türünün sevenlerine duyurulur.