13.11.2020

Vizyon Menüsü – 13 Kasım

Değişen haftayla beraber yeni vizyon menüsü de yepyeni filmler sunuyor. Kasım ayının ikinci vizyon haftasında sizler için iki yerli, bir de yabancı olmak üzere üç film önerisinde bulunacağız.

Pinokyo (Pinocchio)

Bu haftanın dikkate değer işlerinden ilki Gomorra, Tale of Tales ve Dogman gibi yapımlarla adından söz ettiren İtalyan sinemacı Matteo Garrone’nin, Carlo Collodi’nin klasik çocuk masalı Pinokyo’yu canlı çekimle sinemaya taşıdığı Pinokyo (Pinocchio). Dünya prömiyerini 70. Berlin Film Festivali’nde yapan filmin ülkemizdeki ilk gösterimi ise 39. İstanbul Film Festivali kapsamında olmuştu. Merhametli ve iyi kalpli marangoz Geppetto’nun ellerinde can bulan ahşap kukla Pinokyo, dış dünyayı merak etmektedir ve huzur içinde yaşadığı evinden bir gün kaçar. Kanlı canlı bir insan olmak için yanıp tutuşan Pinokyo’nun karşılaştığı bir peri, ona dileğinin gerçekleşmesi için bir cesaret sınavından geçmesi gerektiğini söyler. Bunun üzerine Pinokyo, yeni dostlar edinip hayatı tanıyacağı sürprizlerle dolu bir maceraya atılır. Geppetto Usta ve kuklasının klasikleşmiş hikâyesine yeni ve karanlık bir çehre kazandırıyor ve İtalyan sinemasının bir başka yıldızı, Roberto Benigni’nin olağanüstü bir Geppetto karakteri yarattığı film, Pinokyo öyküsünün kökenlerine iniyor ve yine masalların zengin referanslarla dolu dünyasının içine dalıyor. Yalan söyledikçe burnu uzayan bir kuklanın hikâyesinden beklenmeyecek kadar girift ağlarla örülü bir masal izlemek isteyenlere önerilir.

Kapan

Haftanın vizyon menüsünde öne çıkan bir diğer film ise yönetmenliğini Seyid Çolak’ın üstlendiği Kapan. Dünya prömiyerini 41. Uluslararası Moskova Film Festivali’nde yapan filmin ülkemizdeki ilk gösterimi geçtiğimi yıl 7. Boğaziçi Film Festivali’nde gerçekleşmişti. Film, bir adada balıkçılıkla hayatlarını idame ettiren beş arkadaşın, aralarından birinin kaybolması ve vahşi bir kurdun ortaya çıkmasıyla yaşadıklarını anlatıyor. Bir adada yaşam süren beş balıkçı arkadaşın tekdüze giden hayatları aralarından birisinin nedeni bilinmeyen bir şekilde ortadan kaybolmasıyla değişime uğrar. Üstelik nereden geldiği bilinmeyen vahşi kurdun adada yavrulayıp, kendine yaşam alanı açmaya çabalaması da arkadaşlar arasında gittikçe yükselen bir gerilime neden olur.

İki Gözüm Ahmet

Bu haftanın vizyon menüsünde yer alan üçüncü ve son film de İki Gözüm Ahmet. Hakan Gürtop’un yönetmenliğini üstlendiği film, sanatçı Ahmet Kaya’nın hikâyesini uyarlıyor. Film, Malatya’da tahtaya gerdiği tellerle kümesteki tavuklara konser vererek müzik hayatına başlayan Ahmet’in, zamanla ününe ün katarak halkın sanatçısı olma serüvenini konu ediyor. İstanbul’a göçmeleriyle siyasi bilinci de oluşan Ahmet, yaşadığı bir sevda yarasıyla kendini tamamen müziğe ve halkına verir. Yaptığı müzikle büyük bir kitleye hitap eder ve sonunda Halkın Yıldızı ödülüne layık görülür. Biyografik filmlerin ilgilerine duyurulur.