13.04.2018

Vizyon Menüsü – 13 Nisan

Bu haftadan başlayarak Nisan ayı boyunca birbirinden niteliksiz işlerin vizyonda yer alması belli ki İstanbul Film Festivali zamanı daha kaliteli yapımları festivalde izlemeye bir teşvik olarak yorumlanabilir. Daha önceden tek tek incelediğim yapımları bu sefer bir paket halinde vizyon menüsünde bulabilirsiniz.

Haftanın sulu komedi kontenjanın dolduracak yapım ise Oflu Hoca Trakya’da… Yine şive esprileri ve birbirinden karikatür oyuncular, kötü bir senaryoda gişe beklentisi içine girecek. Bu filmi sanki bir milyon kez izlemiştik hissi ise geriye kalan tek şey olacaktır.

Oscar ödüllerinde yabancı dilde film dalında Oscar’ı kucalayan yapımı A Fantastic Woman / Muhteşem Kadın Filmekimi’nde gösterildikten aylar sonrasında vizyondaki yerini alıyor. Trans bir bireye yapılan türlü psikolojik şiddet ve eziyetleri konu alan yapım, bir anlamda kendi içinde vasat bir yas filmi olarak yorumlanabilir.

!f Yeni kapsamında !f İstanbul’da gösterilen Arada, bir dönem Türkiye’deki punk kültürünü yansıtmaya çalışan son derece kişisel bir film… Yönetmenin ve ağabeyinin anılarından sinemaya aktarılan film, tarz bakımından özgün olarak adlandırılabilir. Yine de filmi izleyip kendiniz karar verseniz daha iyi.

Kardeşim İçin Der’a Suriye’deki politik olaylara yurtiçinden farklı bir şekilde bakmaya çalışan yapım dünyanın gözünün o bölgeye çevirdiğini düşündüğümüzde bir nevi bu durumdan yararlanmak isteyen fırsatçı bir filme dönüşüyor. Oradaki politik tutarsızlıklar ve yaşanan dramların bir nevi duygu sömürüsü şeklindeki tavsiri… Aksiyon sahneleri de cabası… Eğreti Gelin Ladik ise Atıf Yılmaz’ın son filmlerinden biri olan Eğreti Gelin’in ekmeğinden yemeye çalışan maalesef tekrar bir dram filmi diyebiliriz. Başrolde Yeşim Salkım’ın olması ne yazık ki filme bir artı kazandırmıyor.

Tür sinemasına dair bu hafta ilginç örnekler vizyona giriyor. Bunlardan biri de Rampage… Tüm dünyada aynı anda vizyona girecek olan yapım hakkında tek bildiğimiz şey modern bir King Kong filmi olduğu diyebiliriz. Dwayne Johnson’ın varlığıyla dikkat çeken yapım haftanın aksiyon ihtiyacını karşılıyor.

Ele geçirilen kabilesini kurtarmaya çalışan bir adamın mizhi öğelerle süslü hikayesini anlatan animasyon Early Man / Taş Devri Firarda haftanın renkli seçeneklerinden biri olarak dikkat çekiyor. Hem büyüklerin hem de minik izleyicilerin keyifle izleyeceği bir yapım olarak İstanbul Film Festivali gösteriminin hemen ardından vizyonda yerini alıyor.

Zamanın Sınırında / Rubezh pek vizyonda görmeye alışık olmadığımız bir ülkeden çıkan ilginç bir bilim kurgu denemesi olarak dikkat çekiyor. 1942 yılına aniden zaman yolculuğu yapan bir adamın hikayesine odaklanan yapım, keşfetmeyi seven vizyon seyircisi için denenebilecek işlerden biri diyebiliriz. Tabii Rus seyircinin de filmi vasat bulduğunu söylemek gerekiyor.

Haftanın bir diğer kapalı kutusu ise Scarecrows / Korkuluk… Mısır tarlasından geçmek durumunda kalan bir grup gencin kesilip biçilerek bir korku filmini şekillendirdiği film, pek az yerde vizyon gördüğünden çok fazla bir şey söyleyemediğimiz işlerden biri… Haftanın korku ihtiyacını karşılamak isteyenlere yönelik vizyonda yerini alıyor.

HAFTANIN ÖNE ÇIKAN FİLMİ

A Quiet Place / Sessiz Bir Yer

Ses Çıkarma Yoksa Ölürsün!

Gösterildiği gösterimlerde beğeniyle karşılanan Sessiz Bir Yer, post apokaliptik kıyamet atmosferini başarılı bir şekilde kotaran ve üst seviye seyir zevki sunan bir yapım olarak yorumlanabilir. Hayatta kalmaya çalışan bir ailenin hikayesine odaklanan yapım, başrolündeki Emily Blunt ve John Krasinski’nin varlığıyla haftanın öne çıkan filmi oluyor. Korku türünün bu şeklini sevenler için belli ki bir ziyafet olacaktır. 

ŞEF’İN TAVSİYESİ

Hostiles / Vahşiler

Amerika’nın Kanayan Günahları…

Bir askerin kızılderili bir mahkumu topraklarına iade etme sürecini konu alan yapım, klasik western öğelerini layıkıyla kullanan, içerik ve görsel anlamda etkiliyici olmayı başaran bir yapım olarak şefin tavsiyesinde yer alıyor. Vizyon tarihi sürekli ertelenen film, başrollerinde yer alan Christian Bale ve Rosemund Pike’nın yerinde performanslarıyla ilgi çekici bir seyre dönüşüyor. Bu türde yapımları sevenler için küçük çaplı bir hazine değerinde diyebiliriz.