15.12.2017

Vizyon Menüsü – 15 Aralık

Star Wars: Last Jedi / Star Wars: Son Jedi

Eskiden Kötü, Yenilerden İyi…

Eski büyüsünü yitiren ve artık bir tüketim çılgınlığına dönüşen Star Wars yeni halkasıyla izleyicilerin karşısına çıkıyor. Yine dünyanın en ezik kötü kahramanlarından biri olan Kylo Ren filmin karanlık tarafını temsil edemediği bir filmle beraberiz. Tahmin edilebilir her hamlenin sürpriz olarak algılandığı günümüz sinema dünyasında, yine nostaljik duyguları sömüren bir filmle karşı karşıyayız. Tek tesellimiz 7. Filminden daha iyi bir film ortaya çıkarılması denilebilir. Hikâyesi diğer filmlerden kopyalanmadığı için başarı algıladığımız bir döneme gelmişiz ki, normalin zaten kopyalanmadan özgün senaryolarla gelinmesi olduğunu algılayamıyoruz. Görsel betimlemelerin filmin takdir edilir kısmı olduğunu kabul edip, fanların sevebileceği ama fazla da umutlanmamız gereken az aksiyonlu bir Star Wars filmi sizi bekliyor.

Poyraz Karayel: Küresel Sermaye

Kendimizin Karşısında…

Komedi, Aksiyon ve Polisiye… Hepsi bir araya getirilerek eğlencelik bir sinema keyfi sunulmaya çalışılmış. Başları sürekli derde giren bir grup adamın suçlardan sıyrılma çabalarını anlatan yapım, genel hatlarıyla uyduruk bir senaryoya sahip diyebiliriz. Filmin stilize çekilmeye çalışılan aksiyon sahneleriyle bir yere kadar idare edebilirsiniz. Ancak bir yerden sonra film sıkıcı bir hal alıyor. Haftanın ortalama filmlerinden biri olarak söylenebilir.

Papatya

Herkes Tesadüfleri Sever

Mehmet Güldoğan’ın yönetmenliğini üstlendiği Papatya için inanılmaz iyi niyetli bir film diyebiliriz. Amatör oyunculuklar ve rejisi filmin handikabı olsa da, hikâye bakımından bir yere kadar izleyiciyi film sürüklüyor. Ancak sonrasında senaryo üzerinde fazla çalışılmamasının kurbanı oluyor. Belirli klişelere girerek filmin aşama kaydetmesi engelleniyor. Biraz tv dizisi tadında olsa da şans verilebilir bir iş olmuş.

The Party

Kaosun İçinde Gülümsemek

Yıldızlarla dolu oyuncu kadrosuna sahip, son derece eğlenceli bir komedi filmi olmuş. Filmden çıktığınızda çok güzel bir tiyatro oyunu izledim hissine kapılıp gidiyorsunuz. Çünkü çok iyi yazılmış metni, abartılı oyunculuklarla sunulmuş. Teatral performanslar eğlence şevkinizi baltalamıyor. Sally Potter’ın en iyi filmi olabilir. Keyifli seyir zevki için birebir. Adeta bir antidepresan… Kaliteli vizyon haftası için, kaliteli komedi sizlerle…

The Pirates of Somalia / Somali Korsanları

Korsanlığın Gerçek Yapı Taşları

Başarılı bir gazeteci olmanın yolunun keşfedilmeyene giden yolculuk olduğunu anlatan Somali Korsanları, görmezden gelinen üçüncü dünya ülkelerine farklı bir bakışla bakmak için önemli bir şans olarak yorumlanabilir. Jay Bahadur’un gerçek hayatta yaşadıklarından uyarlanan yapım, yokluk içinde yaşamak ve tehlikeye aldırmadan haber peşinde koşmak üzerine naif bir film. Barkhad Abdi yine Somali söz konusu olduğunda başrollerden biri haline gelmiş. İyi filmlerle dolu haftanın iyilerinden biri…

Santa & Cie / Yeni Yıl Tehlikede

Noel Baba’nın Başı Belada…

Noel Baba yine Noel’de çocukları mutlu etmek için tüm gücüyle çalışmaktadır. Ancak bir gün tüm çalışanları olduğu yerde donup kalırlar. Bu durumda Noel Baba’nın Noel ruhunu kurtarması gerekmektedir ve tek başına yola koyulur. Ancak başı dertten çıkmayan Noel Baba’nın hapis de dahil başına bir sürü işler gelecektir. Bu matrak Fransız komedisi, haftanın sürpriz seçeneği olarak çocukların aileyle izleyebilecekleri tatlı bir çılgınlık olarak yorumlanabilir.

ŞEF’İN TAVSİYESİ

Le Redoutable / Godard ve Ben

İdeallerim, Aşkım ve Filmlerim…

Michel Hazanavicius’un ilk gösterimini bu yılki Cannes Film Festivali’nde yapan filmi Le Redoutable, Godard’ın Anne Wiazemsky ile ilişkisini odağına yerleştirirken Godard’ın politik tavrını mizahi bir şekilde anlatıyor. Film Godard’ın tarzını benimseyerek bu estetiğe öykünen mizansenlerle ilerliyor. Son derece dinamik bir kurguyla beraber dönemin ruhunu sonuna kadar yansıtmayı başarıyor. Godard’ı inanılmaz saplantılı ve adeta çekilmez bir insan olarak resmeden yapım, tek kelimeyle harika bir sinema seyri sunuyor. Son derece eğlenceli, komik, sinefil dostu, dinamik ve başarılı oyunculuklarıyla mutlaka izlenmesi gereken bir film olduğunu haykırıyor. Kimilerine göre The Artist Hazanavicius’un belki en iyi işi ama bu film de gönülleri çalan bir albeniye sahip ve yönetmenin filmografisinde üst sıralarda yerini alıyor.