14.03.2019

Vizyon Menüsü – 15 Mart

Bu hafta vizyona giren filmlerden sizlerin beğeneceğini umduğumuz iki adet yabancı, iki adet ise yerli yapım önermek istiyoruz.

Güzel Oğlum (Beautiful Boy)

Bu haftanın vizyon menüsünde sizlerin beğenisine sunduğumuz ilk film Güzel Oğlum (Beautiful Boy). Film, dünya prömiyerini geçtiğimiz sene gerçekleştirilen 43. Toronto Film Festivali’nde yapmıştı. Yönetmen Felix Van Groeningen’in, David ve Nic Sheff isimli baba oğulun gerçek hayat öyküsünden uyarladığı ve başrollerini ünlü oyuncular Steve Carell ve Call Me by Your Name adlı film ile büyük bir hayran kitlesine ulaşan Timothée Chalamet’in paylaştığı film, oğullarının uyuşturucu bağımlılığıyla yıllarca mücadele eden bir ailenin yürek burkan ama yine de umut dolu hikâyesini anlatıyor. Biyografi ve dram türündeki film seven sinemaseverlere duyurulur.

Güven

Bu haftanın vizyon menüsünde yer alan ikinci filmimiz Güven. Yönetmen Sefa Öztürk’ün ilk uzun metrajı olan film, geçmişin izlerinin tazelenmesi ve yeni olaylara gebe olmasının akabinde Ali ve Meryem’in karşılıklı yitirmeye başladıkları güven duygusunu ve aile bağlarının kopuşunu konu ediniyor. Ali ve Meryem görünüşte sıradan bir ailedir. Meryem’in evlenmeden önce âşık olduğu Ferit’ten bir çocuğu vardır. Ali ikisini de bağrına basmıştır. Ferit’in yıllar sonra dönmesiyle, Ali ikisini de bir güven sınavına sürükler. Acaba Meryem gerçekten onu seçecek midir? Meryem minnet duygusuyla aşk acısı arasında kalırken, Ali’nin kendine güveni sarsılmaya başlar. Beklenmeyen bir olayın yaşanması ile de tüm dengeler alt üst olacak ve Ali ile Meryem arasındaki ilişki başka bir hal alacaktır. Yönetmenin ilk filmini izlemek isteyen sinemaseverlere duyurulur.

Kıyamet

Bu hafta vizyon menümüzde yer alan üçüncü film ise Kıyamet (Den blomstertid nu kommer – The Unthinkable). Film, dünyanın karşılaştığı sebebi bilinmeyen bir saldırı altında, gençlik aşkıyla yolları kesişen Alex’in hayatta kalma mücadelesinin yanı sıra eski pişmanlıklarıyla yüzleşmesini konu ediniyor. Kaos, yıkım ve ölüm. Dünya saldırı altında ve artık tek önceliğiniz hayatta kalmaya çalışmak. Alex, tüm bunların ortasında on iki yıl önce ayrıldığı ama asla unutamadığı ilk aşkı ile karşılaşır ve olaylar gelişir.

Türk İşi Dondurma

Bu hafta sizlere önereceğimiz dördüncü ve son film ise ”Ayla” ve ”Müslüm” filmlerinin yönetmeni Can Ulkay’ın yönettiği Türk İşi Dondurma. Oyuncu kadrosunda Ali Atay, Erkan Kolçak Köstendil ve Şebnem Bozoklu gibi isimlerin bulunduğu film, I. Dünya Savaşı patlak verdiğinde milli mücadeleye hayatlarını sürdürdükleri Avustralya’da katkı vermeye çalışan iki arkadaşın hikâyesini anlatıyor. Avustralya’da yaşayan iki Türk, geçimlerini devecilik ve el arabası ile dondurma satarak sağlar. 1915 yılında memleketlerinde savaş çıktığını öğrenen ikili, Çanakkale’ye cepheye gitmeye karar verir. Ancak, yetkililer onların adadan çıkmalarına izin vermez. Bu sırada Avustralya’da Türkler aleyhine propaganda yapılmaya başlanır. İngilizler’in Avustralya’da asker devşirmek için broşür dağıttığını öğrenen iki Türk, ülkelerinde veremedikleri mücadeleyi Avustralya’da vermeye karar verir ve olaylar gelişir.