15.02.2018

Vizyon Menüsü: 16 Şubat

Hadi Be Oğlum

Çocuğumda Bir Sorun Var! Ama Ne?

Senaryo olarak gedikleri yüzünden su alan bir tekneye benzetebileceğimiz Hadi Be Oğlum, görsel olarak cezbedici inşa edilmediğinden sinemaya çok da yakışmayan bir film olarak tasvir edilebilir. Kıvanç Tatlıtuğ’un oyunculuk namına çırpınışları, bu ağlak dramı üst noktalara taşımaya yetmiyor. Müzikal gelişimin inandırıcılıktan uzak dönüşümü, tüm hayatı boyunca teknede yaşayan bir çocuğun yüzme bilmemesi gibi onlarca hatanın bu tip filmler için dramatik çatıda öldürücü bir yokoluşu hazırladığı gerçeğini görmezden gelemeyeceğimiz için filmin geçer not alamadığını belirtmek isterim. Ama yine de dizi formatına bağımlı izleyicilerin bu gözyaşlarına elverişli filmde yabancılık çekmeyeceğini söyleyebilirim.

Antep Fıstığı

Antep İşi Uyduruk Komedi…

Ünlü moda ikonlarından Ivana Sert’in başrole yerleştirildiği bu yeni mafyalı komedi filmi, Sert dışındaki tüm oyuncuların amatör performanslarıyla komik olmayı beceremiyor. Son derece uyduruk bir senaryoya, birkaç komik zannedilen (!) sahne koymakla komedi filmlerinin başarıya ulaşmayacağının kanıtı gibi diyebiliriz. Son aylarda nitelikli komedi filmlerinin vizyonda yer aldığını düşünürsek bu filmi seçmek kendimize haksızlık etmek olur.

Black Panther

Siyahı Süper Kahraman ile Bilim Kurgu Sularında…

Marvel karakterleri tek tek sinemada solo filmlerde boy gösterirken Black Panther’in filminin yapılmaması söz konusu olamazdı. Nitekim geniş kadrosunda Hollywood’un önemli isimlerini barındıran yapım, daha çok siyahi oyuncuların boy gösterdiği heyecanlı bir aksiyon filmi olarak vizyonda yerini aldı. Afrika’nın mistik yapısını bilim kurgu öğeleriyle süsleyen yapım, haftanın aksiyonu olarak alternatif bir seçim olarak tercih edilebilir. Yurt dışındaki eleştirilerinin de olumlu olduğunu düşünürsek, aksiyon severler için cennet sayılabilir.

Kapıdaki Sır

Korku Sırların Arasından Hayat Buluyor

Mehmet Ali Zaim’in yönetmenliğini üstlendiği bu Türk korku filmi, ünsüz oyuncularıyla vizyondaki korku ihtiyacını karşılamaktan uzak bir performans sergiliyor. Bir lanetin ele geçirdiği ailenin sırlarına odaklandığımız film, oldukça sıkıcı yapısı ve korku öğelerini doğru bir şekilde kullanamamasından dolayı eleştirilebilir. Denemekte sakınca yok ama hayal kırıklığına uğramayacağınızı garanti edemem.

I Tonya / Ben, Tonya

Buz Pateninin Yaramaz Kızı

Margot Robbie ve Alison Janney’in oyunculuğuyla öne çıkan bu bağımsız film, buz pateni dünyasının sorunlu yıldızı Tonya Harding’in hayatından kesitler sunuyor. Yer yer belgeselvari bir estetik deneyen yapım, hareketli kurgusu ve önemli bir spor figürünün çalkantılı yaşantısını mercek altına alıyor. Çeşitli aptal karakterlerin entrikalara vesile olduğu bu ilginç biyografik film, eğlenceli olduğu kadar her izleyiciye hitap etmeyen tarzıyla vizyonun farklı bir rengi olarak yorumlanabilir.

Happy Family / Mutlu Canavar Ailesi

Canavarlar Aramızda…

Bu Alman animasyonu vasat hikayesinin gediklerini kapatamamasından kaynaklı olarak çok da eğlenceli bir tat bırakmıyor ağızlarda… Haftanın animasyon bağımlılarına tavsiye etmeyeceğim yapımı, bu türün meraklıları dışında kimseye hitap etmiyor. Canavarlar ve farklı korku figürlerinin mizahı yanlarını yansıtmasıyla ilgi çekebileceği dışında pek de yorumda bulunamıyorum.

The Shape of Water / Suyun Sesi

Yetişkinler İçin E.T.

Oscar ödüllerinin favori filmlerinden biri olan The Shape of Water, Oscar adaylıklarının gücüyle geç de olsa vizyona giriyor. Guillermo Del Toro soslu karanlık bir Güzel ve Çirkin hikayesi anlatan The Shape of Water, masalı farklılaştırarak kendi yorumunu katıyor. Hikaye olarak filmin her noktasında Del Toro olmasaydı bu kadar ilgi olur muydu? Hiç sanmıyorum. Çünkü film masalsı bir Casablanca olmaya çalışırken izleyicinin duygularını bazı noktalarda fazla göze parmak şeklinde duygu sömürüsüne yönlendiriyor. Kötü karakterlerin saf kötü, iyilerin saf iyi olduğu bir döngüde, içerik olarak tam tatmini sağlayamıyor.

Fakat filme duygusal bir bakış açısıyla baktığımızda filmin birçok gönlü fethetmesi olası gözüküyor. Kimi film klasiklerine referanslarıyla, ahenk ve nüansların birbiriyle doğru harmanlanması sayesinde Del Toro Hollywood klişelerini kendince biçimlendiriyor. Oscar filmlerine nazaran filmdeki cinsellik ve şiddetin epeyce fazla olması ise yine yönetmen sayesinde vuku buluyor. Bazı açılardan Okja filmine de uzaktan akraba olan The Shape of Water tartışmasız iyi bir sinema seyri sunuyor. Ama festivallerde biraz abartıldığını da kabul etmek lazım. Fazla abartı sinemasever usandırırmış.

ŞEF’İN TAVSİYESİ

Sofra Sırları

Mantarlı Mantının Hazımsız Karanlığı

Ümit Ünal’ın uzun süre sinemaya geri döndüğü proje, Türk sinemasında az benzeri bulunan bir kara mizah örneği olarak haftanın filmi denilebilir. Demet Evgar’ın üstün performansı ve karanlık atmosferiyle Ümit Ünal’ın en iyi işlerinden biri olarak değer kazanıyor. Vavien filmini seven izleyicilerin deneyimlemesi gereken işlerden biri olduğunu vurgulamak gerekiyor. Ana karakterin hayallerle süslü iç dünyasına yolculuk etmek isteyenleri hayal kırıklığına uğratmayacağını söyleyebiliriz. Gösterildiği her festivalde seyirciyi de yanına çeken yapım şefin tavsiyesi oluyor.