18.09.2020

Vizyon Menüsü – 18 Eylül 2020

Bu haftanın vizyon menüsünde dikkat çeken üç yabancı film bulunuyor. Gelin her birine göz atalım.

Radyoaktif (Radioactive)

Bu hafta sizler için önereceğimiz ilk film biyografik türdeki Radyoaktif (Radioactive). Dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl 44. Toronto Film Festivali’nde yapan; ünlü oyuncu Rosamund Pike’ın, Nobel Ödülü’ne uzanan ilk kadın ve iki dalda birden Nobel Ödülü’ne layık görülen tek bilim insanı olan Marie Curie’ye hayat verdiği film, 20. yüzyılın en önemli keşiflerinden birine imza atan Marie Curie’nin hayatını mercek altına alıyor.

Film, Curie’nin bilim adına yaptıkları çalışmalarda da partneri olan eşi Pierre Curie başta olmak üzere dönemin bilim camiasında hak ettiği yeri almak için verdiği mücadeleyi gözler önüne seriyor. Biyografik türdeki Radioactive, tutkulu ilişkileri, çığır açan buluşları ve bu buluşların onu ve dünyayı bekleyen sonuçlarıyla birlikte, Curie’nin izleri asla silinmeyecek hikâyesine doğru çıkılan bir yolculuk imkanı sunuyor. Marie Curie’nin kendisi gibi bilim insanı olan Pierre Curie ile tanışıp evlenmesinden sonra birlikte radyoaktiviteyi keşfeden çift, bilimi yepyeni bir yola sokar. Curie’lerin dünyayı değiştiren dehaları ve kazandıkları Nobel Ödülü, özverili çifti uluslararası çapta ilgi odağı yapar. Oscar adayı yönetmen Marjane Satrapi ve yine Oscar adayı oyuncu Rosamund Pike, Curie’nin çalışmalarının, dönüştürücü etkileri ve tehlikeli yan ürünleriyle 20. yüzyıla ve hayatlarımıza nasıl şekil verdiğini cesur bir tasvirle anlatıyor. Marie Curie’nin hayatını merak edenlere duyurulur.

Scoob!

Bu haftanın vizyon filmleri içinde dikkat çeken bir başka yapım ise Scoob!. Hanna-Barbera’nın ünlü animasyon serisi Scooby-Doo’nun sinema filmi olan Scoob!, Shaggy ile Scooby-Doo’nun ahbaplığının nasıl başladığını ve Gizem Avcıları ekibinin diğer üyeleri Fred, Velma ve Daphne ile nasıl bir araya geldiklerini anlatıyor.

Film, hayatları boyunca dost olan Scooby ve Shaggy’nin ilk kez nasıl karşılaştıklarını ve genç dedektifler Fred, Velma ve Daphne ile bir araya gelerek ünlü Gizem Avcıları’nı nasıl kurduklarını anlatıyor. Birlikte yüzlerce gizemi çözmüş ve maceralar paylaşmış olan Scooby ve çete üyeleri, şimdi bugüne kadarki en büyük gizem ile karşılaşıyorlar. Hayalet köpek Cerberus’un dünyayı tehdit etmek üzere ortaya çıkması planlanmaktadır. Bu global tehdidi durdurmak için yarışan çete üyeleri, Scooby’nin gizli mirasını ve düşünebileceklerinden çok daha büyük olan destansı kaderini keşfederler.

After Paramparça (After We Collided)

Bu haftanın üçüncü ve son öneri filmi ise After Paramparça (After We Collided). Anna Todd’un çok satan roman serisinin ikinci film uyarlaması After We Collided, aralarındaki tutkuya rağmen gelgitli bir ilişkiye sahip olan Tessa ile Hardin’in hikâyesini anlatmaya devam ediyor.

Tessa, Hardin tarafından hayal kırıklığına uğratılmasına rağmen onu hayatından çıkaramaz. Ancak Hardin her zamanki Hardin’dir. Tessa tutkulu ilişkilerini aklından çıkaramasa da Hardin’in yapacağı bir hatayı daha kaldıramayacağı için derslerine, işine odaklanmaya çalışır. Çalışma arkadaşı yakışıklı ve kibar Trevor’ın yakın ilgisinden etkilenir. Hardin kirli geçmişi, çocukluk travmalarından ancak Tessa’yı gerçek anlamda geri kazandığında kurtulabileceğine inanır ve Tessa’yı geri kazanmak ister.