20.12.2019

Vizyon Menüsü – 20 Aralık 2019

Bu hafta vizyona giren filmlerden sizler için derlediğimiz iki adet yabancı, bir adet yerli yapım olmak üzere toplam üç film önermek istiyoruz.

Bu haftanın vizyon menüsünün en dikkat çeken filmi yılın da en merakla beklenen işlerinden biri olan Star Wars: Skywalker’ın Yükselişi (Star Wars: The Rise of Skywalker). The Force Awakens’ta imzası bulunan J.J. Abrams’ın yönetmen koltuğuna geri döndüğü ve Skywalker külliyatının finalini yapacak olan film, The Resistance’ın özgürlük adına verdiği son büyük savaşı ve Star Wars evreninin sevilen karakterlerinin bu uğurda tekrar bir araya gelmelerini konu ediniyor.

Bu haftanın dikkate değer bir başka filmi ise Tony Manero, No, Jackie, Neruda gibi yapımlara imza atan Pablo Larraín’in yönettiği Ema. The Hollywood Reporter tarafından “günümüz sinemasının en yetenekli yönetmenlerinden biri” olarak nitelenen Pablo Larraín’in son filmi Ema; sanat, tutku ve modern aile kavramları üzerine kışkırtıcı bir yapım. Başroldeki Gael García Bernal ve Mariana di Girolamo’nun performanslarıyla yıldızlaştığı film, evlat edindikleri 7 yaşındaki oğullarının sebep olduğu bir trajedi yüzünden evlilikleri dağılan bir çiftin sarsıcı hikayesini anlatıyor. Dansçılık kariyeri istediği gibi gitmeyen Ema, bu olayın etkisiyle başa çıkabilmek için yeniden dansa sarılır. Dünya prömiyerini bu yıl Altın Aslan için yarıştığı 76. Venedik Film Festivali’nde yapan film, Toronto ve Londra dahil çok sayıda önemli festivalin programında yer aldı. Müziklerinde Nicolas Jaar’ın imzası bulunan film, Pablo Larrain’in sıra dışı filmografisinin en cesur işlerinden.

Bu hafta sizler için önereceğimiz üçüncü ve son film ise Çiğdem Bozali ve Elif Akarsu Polat’ın yönettiği Kader Postası. Ülkemizdeki ilk gösterimini bu sene gerçekleştirilen 38. İstanbul Film Festivali’nde yapan film, çocukluğunda en yakın arkadaşı Yusuf ile ayrı düşen Zeynep’in ergenlikten yetişkinliğine uzanan hikâyesini anlatıyor. Zeynep’in çocukluğunun en yakın arkadaşı Yusuf, ergenliğinde Zeynep’in ilk aşkına dönüşür. Yusuf’un kasabadan zamansız ayrılışıyla ikisinin yolları ayrılır. Bu ayrılık Zeynep’i yetişkinliğinde yalnız bir kadına dönüştürür. Zeynep kaybettiği sevgiyi mahkumlara yazdığı mektuplarda arar. Mektuplar Zeynep’i müebbet bir mahkuma götürür.