25.04.2018

Vizyon Menüsü – 20 Nisan

Haftanın filmlerine baktığımızda yine ilginç bir menü bizleri bekliyor

Haftanın en çok dikkat çeken filmlerinin arasında üç yerli komedi öne çıkıyor. Güldür Güldür oyuncularının ağırlıkta olduğu Cici Babam belli ki gişeyi altüst edeceğinden onu ayırırsak diğer iki film komedi anlamında pek vaatlerde bulunmayan salon işgal eden yapımlar olarak dikkat çekiyorlar. Horoz Bayram amatör kadrosuyla haftanın neden vizyona girdiği bilinmeyen filmi olarak özetlenebilir. Sanırım eş dost izler de azıcık gişe yaparız diye düşünüyorlar. Vallahi Hortladı ise sulu komedinin üst limitlerinde dolaşabileceğiniz fantastik bir komedi olarak listenin son sıralarında yer alıyor.

Yerli festivallerde genel izleyicinin burun kıvırdığı ve yapımcılarının da pek atarlı olduğu Bütün Saadetler Mümkündür bir yıl rötarlı olarak vizyona giriyor. TRT destekli bu yapım ne yazık ki sinemaya bir katkıda bulunmayan dizi görünümlü bir iş olarak vizyonda yerini alıyor.

Korku severleri ise mutlu edecek iki film vizyona giriyor. Birisi Helen Mirren gibi Oscar’lı usta bir oyuncunun varlığıyla dikkat çeken ama yurtdışı eleştirileriyle yerin dibine batan bir film olan Winchester Gizemli Ev, diğer korku filmi ise yerli sinema için pek görülmeyen zombi türüne el atan Sandık oluyor. Açıkçası bana sorarsanız Sandık diğerine göre daha ilginç bir proje olabilir. Bu yüzden yerli sinemaya destek olmak daha mantıklı bir seçim gibi yorumlanabilir.

İlişki Durumu: Açık İlişki ise kadın – erkek ilişkilerini konu alan ve birbirini seven ama bir arada durmamak için mücadele eden insanların hikayesini romantik türde ele alıyor. Bu türde rahatlamak isteyenlerin Rebecca Hall’in başrolünde yer aldığı filme ilgi gösterecekleri aşikar gibi. 

Çocuklar için haftanın menüsünde yer alacak olan Maşa ile Koca Ayı 2: Sonsuz Arkadaşlık birbirinden keyifli maceralara açılacağı ve konuk oyuncu olarak Enes Batur’un da yer aldığı gişede çok şey beklenen bir Rus animasyonu olarak yorumlayabiliriz. Seslendirme kadrosu sayesinde Türk izleyicilere yakınlaşıyor.

HAFTANIN ÖNE ÇIKAN FİLMİ

A Wrinkle in Time / Zamanda Kıvrılma

Zamansız Gelen Macera…

Ava Duvarney’in yönetmenliğini üstelendiği bu bilim kurgu çocuk filmi, Hollywood’un göz boyuyan efektleriyle birleştiği anda bir anlamda büyüleyici bir yolculuğa izleyicileri taşımaya hazırlanıyor. Oprah Winfrey, Chris Pine, Reese Witherspoon, Zach Galifianakis, Gugu Mbatha-Raw ve Michael Pena gibi yıldızlar kadrosunu içinde barındıran yapım, bir anlamda günümüzün Oz Büyücüsü olmaya aday diyebiliriz.

ŞEF’İN TAVSİYESİ

Isle of Dogs / Köpek Adası

Sana Söyledim Köpeğim, İnsanlar Esas Siz Anlayın!

Wes Anderson yine bildiğini yapıyor ve bizlere kendi bakış açısıyla büyüleyici bir set tasarımı hazırlıyor. Baş döndürücü şekilde keyif veren yönetmenliği ve akıllı senaryosuyla türlü türlü göndermeleri filmin her karesinde yükselmesine sebep oluyor. 2019 Oscar kategorisinde favori konuma gelirse şaşırmayın. Kesinlikle harika! Mest etti. Bir animasyondan ötesi diyebileceğimiz yapım, Wes Anderson filmlerini sevenler için adeta cennet denilebilir.