21.12.2018

Vizyon Menüsü – 21 Aralık

Aralık ayının üçüncü vizyon menüsünde öne çıkan ve sizlerin beğenisine sunacağımız filmlerle karşı karşıyayız. Bu hafta vizyona giren on bir filmden sizlerin beğeneceğini umduğumuz üç adet yabancı bir adet ise yerli yapım önermek istiyoruz.

COLD WAR

Vizyon menümüzün bu haftaki en dikkate değer filmi Soğuk Savaş (­Zimna wojna – Cold War). Yılın başarılı filmlerinden biri olarak görülen ve geçtiğimiz günlerde Akademi’nin dokuz filme düşürmüş olduğu Yabancı Dilde En İyi Film listesinde de şaşırtıcı olmayan bir şekilde yer almayı başaran Soğuk Savaş, Ida ile başta Oscar olmak üzere ödüle doymayan yönetmen Pawel Pawlikowski’nin yeni başyapıtı. Dünya prömiyerini bu sene gerçekleştirilen 71. Cannes Film Festivali’nde yapan ve burada En İyi Yönetmen ödülüne layık görülen Soğuk Savaş, ülkemizde ise ilk olarak 55. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde seyirci ile buluşmuş ve daha sonra da Filmekimi 2018’de İstanbul seyircisi ile buluşmuştu. Film, 1950’lerde, Soğuk Savaş sırasında, Stalinist Polonya’dan Berlin’e, Yugoslavya’dan bohem Paris’in gece kulüplerine uzanan, çok farklı geçmişlere ve kişiliklere sahip olsalar da tutkulu bir aşk yaşayan iki müzisyen arasındaki tutkulu aşkı anlatıyor. Farklı geçmişlere ve karakterlere sahip olan kahramanlarımız birbiriyle asla anlaşamayacak tiplerdir, ama kader yollarını ayrılmayacak şekilde birbirine bağlamıştır. 50’li yılların Polonya, Berlin, Yugoslavya ve Paris’inin soğuk savaş atmosferini kendine fon edinen film; politik görüş, kişilik özellikleri ve kaderin cilveleriyle savrulan bir çiftin, imkânsız zamanlarda geçen imkânsız aşk hikayesi olarak listemizde kendine yer buluyor. Filmi Filmekimi’nde kaçıranlara duyurulur.

ZOE

Bu haftanın vizyon menüsünde yer alan ikinci film Aşkın Algoritması (Zoe). Film, dünya prömiyerini bu sene gerçekleştirilen 17. Tribeca Film Festivali’nde yapmıştır. Bilimkurgu türündeki film yakın bir gelecekteki aşk hikayesini anlatmakta. Olayların geçtiği zaman yakın bir gelecektir. Sınırları zorlayan teknoloji ve algoritmalar, romantik ilişkileri bir bilime indirgemiştir. Bilgisayarda yapılan simülasyonlar ilişkilerin uyumunu ve ömrünü bulmakta; öte yandan şirketler tarafından dizayn edilen yapay zekalı sentetik eşler, insanlara romantik ilişkilerde aradığı her şeyi vermektedir. Cole ve Zoe, ideal android eşler tasarlayan ve bu teknolojiyi geliştiren bir şirkette çalışan iki mühendistir. Aralarındaki profesyonel ilişki, zamanla romantik bir boyuta evrilir. Fakat android robotlardan Ash’in de Zoe’ye ilgi duymaya başlaması, Zoe’nin bazı gerçeklerle yüzleşmesine yol açar ve olaylar gelişir. Aşkın Algoritması, bilim kurgu türünden hoşlananlar için haftanın öne çıkan filmlerinden biri olarak vizyondaki yerini alıyor.

SÜKUT EVİ

Bu haftanın vizyon menüsünde kendine yer bulan üçüncü film Sükut Evi. 2013 yılındaki Göl Zamanı filmi ile ilk uzun metrajını çeken yönetmen Cafer Özgül’ün ikinci uzun metraj filmi olan Sükut Evi dünya prömiyerini bu sene gerçekleştirilen 6. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde yapmıştır. Film, ruhundaki boşluğu doldurmak adına işini ve sevdiklerini arkasında bırakıp bir arayışa giren genç bir adamın hikâyesini anlatıyor. Genç bir adam, bir süre kafasını dinlemek için, işini ve kız arkadaşını geride bırakıp Anadolu’nun derinliklerine doğru yola çıkar. Kısa bir sure sonra kendisini dış dünyadan tamamen kopmuş, pastoral ve uhrevi bir dağ köyünün içinde, dost canlısı bir halkın içinde bulur. Bir süre sonra köye gelmesini sağlayan yollardan artık geriye dönemeyeceğinin farkına varır. Aslında o, hem kendi geçmişine, hem de gerçek kişiliğine doğru içsel bir yolculuğa çıkmıştır. Bundan sonra kendisine ve hayata bakışı toptan değişecektir. Diğer filmlere göre biraz daha geri planda kalsa bu haftanın şans verilmesi gereken bir başka filmi Sükut Evi.

BUMBLEBEE

Bu haftanın vizyon menüsünden önereceğimiz dördüncü ve son film ise Bumblebee. Transformers serisinin sevilen karakterlerinden Bumblebee’yi odağına alan film, 1987 yılında kaçak durumundaki Bumblebee ile onu bir hurdalıkta bulan Charlie’nin hikâyesini ele alıyor. 1987 yılında kaçak olan Bumblebee, Kaliforniya’daki küçük bir sahil kasabasında bir hurdalığa sığınır. 18 yaşına girmek üzere olan ve dünyadaki yerini keşfetmeye çalışan Charlie, savaştan yaralanmış ve zarar görmüş olan Bumblebee’yi bulur. Charlie, Bumblebee’yi yeniden canlandırdığında kısa sürede onun sıradan bir sarı VW aracı olmadığını anlar ve olaylar gelişir. Bilim kurgu türündeki film haftanın bir diğer dikkat çekici filmi.