22.12.2017

Vizyon Menüsü – 22 Aralık

Acı Tatlı Ekşi

Belki de Biraz Tuzsuz!

Özge Özpirinççi ve Buğra Gülsoy’un Aşk Yeniden dizisinde oyuncu kimyalarının uyumundan doğan birliktelikleri beyazperdeye taşınıyor. Birbirini çok seven iki sevgilinin belirlikte aralıklarla ayrılıp, tekrar birbirilerine dönememe hikâyelerine odaklanan film, Wedding Invatition adlı Kore filminden uyarlama senaryosuyla romantik bir dram olma iddiasında bulunsa da ne yazık ki kolaycı anlatım teknikleri ve sıradan senaryosuyla haftanın iyi paketlenmiş boş filmlerinden biri olarak oyuncu ikilisinin popülerliğine sırtını dayıyorlar.

Martıların Efendisi

Mehmet Günsur ve Diğerleri…

Mehmet Ada Öztekin karşımıza bir anlamda kötü bir Birdy uyarlamasıyla geliyor. Belki filmle doğrudan bir alakası olmasa da, oyuncu kullanımı bakımından benzerlikler gösteren film, Mehmet Günsür’un başlı başına tek başına oyunculuk gösterisi diyebiliriz. Filmdeki hiçbir oyuncunun yeterince başarılı olamadığı filmde, sosyal mesaj vermek uğruna sıradanlaşan bir hikâye gözümüze çarpıyor. Karakterlerin derinliksiz yazılmış olmaları, filmin çöküşünü hazırlayan en büyük etken gibi görünüyor.

Ferdinand

Boğaların Matadorlardan İntikamı…

Bu yılın adı öne çıkan animasyonlarından biri olan Ferdinand, boğalar üzerinden hayvan katliamlarını anlatmaya çalışırken, kendince tuhaf mesajlarıyla pek de bu konuda başarılı olamıyor. Yer yer tempo kaybeden film, kötü mizahı ve aksak temposu nedeniyle ödül sezonunda sadece boşlukları doldurması beklenen bir film konumunda gözüküyor. Ancak yine de çocukların seveceği bir seyir söz konusu diyebiliriz. Ailelerle çocuklarının vakit geçirmesi için güzel bir şans…

Belalılar

Şuursuz Kovboylar Taklit Peşinde…

Hasan Karcı’nın yönetmenliğini üstelendiği Türk usülü western sloganıyla servis edilen Belalılar, kendince özgün olmaya çalışıyor görüntüsü verse de, aslında basbayağı spagetti western filmlerini taklit eden bir film olmaktan öteye gidemeyen bir proje diyebiliriz. Canlandırmaya benzeyen oyunculukları, bozuk görselleriyle amatör bir film havasındaki bu yapımı, maalesef ülkemizin doğal set kıvamındaki şehirleri de kurtaramıyor. Haftanın en kötü işlerinden biri…

Düş Kırgınları

Romandan Sinemaya Uyarlanamamış

Mehmet Eroğlu’nun romanından uyarlanan Düş Kırgınları, pek bilinmeyen oyuncu kadrosuyla vasat altı bir iş olarak karşımıza çıkıyor. Bir aşk üçgenini merkezine oturtan yapım, bir tatil beldesinde geçen karakterler arasındaki cinsel gerilim ve hayata dair beklentiler üzerine bir film… Görsel olarak pek tatmin edici görünmeyen yapım, belki tutar mantığıyla çekilmiş yorumunu yapabiliriz.

A Bad Moms Christmas / Eyvah Annem Dağıttı! 2

Annen Varsa Derdin Var…

Mila Kunis ve Kristen Bell’in başrollerini paylaştığı ve hem gişe anlamında, hem de komediseverleri tatmin anlamında başarılı bir işe dönüşen Bad Moms, doğal olarak devam filmiyle izleyicilerin karşısına yeniden geliyor. Bu sefer kışa doğru gösterime girerek Noel konseptli filmle seyircileri güldürmeyi tercih ediyorlar. Genelde Noel arifesinde fırsatçılık yapmaya çalışan bu tür filmler, çoğunlukla içerik olarak boş, durum komedisi olarak servis ediliyor. A Bad Moms Christmas da bu filmlerden biri…

Wonder Wheel / Dönme Dolap

Başkalarını Mutsuz Etme Sanatı

Woody Allen’in son filmi yine yıldızlarla dolu kadrosuyla göz kamaştırsa da hikâye anlamında pek de bilmediğimiz bir şey anlatmıyor. Yine ihtirasları olan, kendilerine has karakterleriyle ayrıksı olmayı beceren tuhaf karakterler cirit atıyor. Kurulan çatışma filmin son anına kadar ilerlese de, bir yerden sonra dengesini kaybediyor. Allen görüntü yönetimi ve sanat tasarımı olarak özenli bir işçilik çıkarırken, senaryonun ortalama oluşu ortalama bir seviyede kalmasına neden oluyor. Filmin yıldızı olarak lanse edilen Kate Winslet beklentilerin üzerine çıkmazken, filmin yıldızı açık ara Jim Belushi denilebilir.

ŞEF’İN TAVSİYESİ

Stronger / Pes Etme

Kopan Bacaklarım Değil, Onurumdu…

Her yıl oyunculuk performanslarıyla öne çıkacak oyuncuları değerlendirirken Jake Gyllenhaal ismi karşımıza çıkıyor. Bu sene de Boston Maratonu sırasındaki bombalı saldırıda bacaklarını kaybeden bir adamı oynuyor. Fiziksel güçlüklere sahip bu rolde Jake rolünün üstesinden başarıyla kalkmayı başarıyor. Ona eşlik eden Tatiana Maslany emektar sevgili rolünde yükselen değerlerden biri olarak özetlenebilir. Film bir oyunculuk filmi olmasından kaynaklı olarak oyuncularını öen çıkarırken hikâye anlamında ortalama bir senaryo sunuyor. Buna rağmen seyir zevkinden ödün vermeyen başarılı bir dram ile karşı karşıyayız.