21.06.2018

Vizyon Menüsü – 22 Haziran

Haziran ayının en kötü haftası

Haziran ayının en kötü haftasında beraberiz. Vizyona giren filmlerin niteliksizliği, belli ki bazı sinemaseverleri Dünya Kupası karşılaşmalarına yöneltecektir. Bu yüzden de haftanın vizyona giren filmlerine kısaca bakalım.

Yıl içinde vizyona giren filmler yeniden vizyondaki yerlerini almaya devam ediyorlar. Bu hafta Düğüm Salonu bu filmlerden biri oldu. Düğün komedisini tekrar izlemek isteyenler gidebilir. Hadi Ya ise amatör bir komedi filmi denemesi olarak ilgiyi cezbetmiyor. Yapılan esprilerin pek çoğu güldürmekten çok tepkisiz kalmanıza neden oluyor. Adeta Yetenek Sizsiniz programındaki güldürmeyen skeçler gibi.

Çocuk izleyiciler için animasyon İki Kafadar vizyondaki yerini almış görünüyor. Birbirinden sevimli hayvanların maceralara atılması, küçük yaştaki seyirciyi bir yere kadar tatmin edecektir.

Haftanın korku filmleri ise çok önceden vizyona girmeleri gerekse de, yaz aylarına bırakılan işler olarak dikkat çekiyor. Liv Tyler’ın varlığından güç alan fantastik korku filmi Yabani, farklı bir bedenin içinde görme yetisi kazanan bir kadının TV estetiğine yakın duran bir denemesi denilebilir. Maalesef seyirciyi pek tatmin etmeyecek bir iş olarak gözüküyor. Antisosyal 2 ise insanları etkisine alan bir virüsün kol gezdiği dünyada oğlunu arayan bir kadının hikâyesini anlatıyor. Korku sineması adına ortalama bir iş sunan film tercih edilebilecek bir iş olarak konumlandırılabilir.

İyi ki Doğdun Abla ise üç kardeşin hikâyesini anlatan yerli bir dram filmi olsa da, bir yerden sonra sıkıcılaşma potansiyeli olan düşük bütçeli bir iş olarak vizyonda şansını deniyor. Gidip keşif yapmak istiyorum derseniz bu sizin tercihinizdir. Ancak vasat bir deneme olmaktan ötesi olmadığını izleyince anlayabilirsiniz.

HAFTANIN ÖNE ÇIKAN FİLMİ

Los Angeles’ta Gizli Görev / Once Upon a Time in Venice

Köpeğim Bahane, Aksiyon Ne Şiş Ne Şişhane!

Haftanın filmlerine baktığımızda Bruce Willes’ın başrolde olması dolayısıyla öne çıkan Los Angeles’ta Gizli Görev, bildiğiniz video piyasası için hazırlanmış aksiyon / suç filmlerinden bir tanesi diyebiliriz. Bu filmin öne çıkmasının tek nedeni haftanın kısır bir hafta olması olduğu açıkça belli. Hikâye anlatısı bakımından pek varlık gösteremeyen film, unutulmalık bir anlık eğlence öğünü denilebilir. Konusu da John Wick’ten arak gibi ama yine de şu sıcak günlerde sinemayı ziyaret etmek için bir neden olarak kabul edilebilir. 

ŞEF’İN TAVSİYESİ

Hewno Bereng / Renksiz Rüya

Hayatın Dikenleri Hep Çocuklara mı Batmalı?

İstanbul Film Festivali yarışma filmlerinden olan Renksiz Rüya sinemamızda derdini anlatmak için yola çıkan ama seyir zevkini filme yansıtmayı başaramayan filmler furyasından bir örnek denilebilir. Açılış ve kapanış kadrajları estetik bir şekilde kotarılarak filme anlam katarken, filmin gerisi için aynı sözleri söylemek mümkün olmuyor. Kürt sinemasının en büyük sorunlarından biri olan mesaj verme ısrarı filme zarar veriyor. Kültürel ritüeller filmin güçlü kılan noktası olabilir. Kısır haftada ülke sinemasında kendi imkanlarıyla sinema yapmaya çalışan insanlara destek olmak için gidilebilir.