22.03.2019

Vizyon Menüsü: 22 Mart

Bu hafta vizyona giren filmlerden sizlerin beğeneceğini umduğumuz üç adet yabancı, bir adet ise yerli yapım önermek istiyoruz.

Biz (Us)

Bu haftanın vizyon menüsünde sizlerin beğenisine sunduğumuz ilk film Biz (Us). Film, dünya prömiyerini bu sene gerçekleştirilen South by Southwest Film Festivali’nde yapmıştır. 2017 yapımlı ilk uzun metrajı Get Out (Kapan)’la oldukça ses getiren Jordan Peele’in yeni filmi, yaz tatilinde arkadaşlarıyla güzel vakit geçirmek için sahil evine giden Wilson Ailesi’nin tıpatıp kendilerine benzeyen davetsiz misafirleriyle yaşayacakları gerilimle beraber tatillerinin kaosa dönüşmesini konu ediniyor. Geçmişten gelen, açıklanamayan ve çözülmeyen bir travma tarafından ele geçirilen ve ürkütücü bir dizi tesadüf yaşayan Adelaide, ailesinin başına kötü bir şey geleceğinden giderek daha emin olmaya başladıkça paranoyasının da tırmandığını fark eder. Arkadaşları ile plajda geçirdikleri gergin bir günün ardından Adelaide ve ailesi tatil evlerine dönerler. Wilson’lar akşam karanlığı çöktüğü sırada garaj yolunda el ele tutuşmuş dört kişinin siluetini görürler. Filmde, bir aile, dehşet verici esrarengiz düşmanlarıyla yani kendilerinin tıpatıp aynısı olan kötü versiyonlarıyla karşı karşıya gelir ve olaylar gelişir. Korku ve gerilim türünün hayranlarına duyurulur.

Mirai

Bu haftanın vizyon menüsünde yer alan ikinci filmimiz Mirai (Mirai no Mirai). Mamoru Hosoda’nın yönetmenlik koltuğunda yer aldığı film, dört yaşındaki Kun’un kardeşinin doğmasının akabinde gelişen büyüme ve kardeşliği öğrenme macerasını konu ediniyor. Annesi kucağında ailenin yeni üyesi ile içeri girdiğinde, dört yaşındaki Kun’un dünyası tepetaklak olur. O güne kadar ailenin ilgi odağı olan Kun, kız kardeşi Mirai’nin doğumuyla birlikte artık kendisine yeteri kadar ilgi gösterilmediğini düşünür. Kız kardeşini bir türlü kabullenmeyen Kun, arka bahçedeki bir ağaç sayesinde büyülü bir dünyaya adım atar. Burada annesi genç bir kızdır, dedesi enerji dolu bir delikanlı ve kıskandığı kız kardeşi Mirai de bir ergen olmuştur. Büyük maceralara yelken açan Kun’un dünyaya bakışı değişir ve bir ağabey olma yolunda adım atar. Animasyon seven sinemaseverlere duyurulur.

Anadolu Turnesi

Bu haftanın vizyon menüsünden sizlere önereceğimiz dördüncü ve son film ise tek yerli yapım olan Anadolu Turnesi. Film ülkemizde ilk olarak, geçtiğimiz sene gerçekleştirilen 17. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde seyirci ile buluşmuştu. Belgesel türünde olan yapım, Gezi direnişinin akabinde 2014 yazında, kurdukları saykedelik rock grubu Venus Music Peace Band ile Anadolu’yu turlayan dört genç müzisyenin hikâyesini anlatıyor. Türkiye’nin farklı yerlerinden gelip Beyoğlu’nda bohem bir müzik stüdyosunda ortak hayat kurmuş dört genç, saykedelik rock grupları Venus Music Peace Band ile Anadolu turnesine çıkmayı kafaya koyarlar. Ülkede 2013 yazında esen umutlu siyasi rüzgardan ve Anadolu Rock’tan gazlarını alıp, ekipmanlarını 80 model bir vosvosa yüklerler ve yola çıkarlar. Niyetleri iyidir ama müzikleri her zaman kolay değildir. Durdukları her şehirde spontane, halka açık konserler verirken, tüm bakışları üzerlerinde toplarlar. Meraklı teyzeler, şaşkın güvenlik görevlileri, dert yanmaya hevesli taksiciler, radyodaki ana haber bültenleri, seçim sloganları, moteller, televizyondaki tartışma programları, YouTube videoları, dağlar, ovalar ve yollar arasında şehirden şehre savrulan bu dört gencin istikameti gün geçtikçe belirsizleşmektedir. Grubun genç üyeleri ve film ekibinin gözünden çekilen film, Türkiye’nin içinden geçtiği önemli bir tarihi dönemece bakarken espriyi ve hafifliği elden bırakmıyor. Aynı zamanda; müziğe, bir şeyi tutkuyla yapmak ve paylaşmaya ve her an elden gidebilecek bir dünyaya tutunan müzisyenlere dair hikayesini de anlatıyor.