24.08.2022

Vizyon Menüsü – 23 Kasım

Kasım ayının dördüncü vizyon menüsünde öne çıkan ve sizlerin beğenisine sunacağımız filmlerle karşı karşıyayız.

Halil ŞİMŞEK

Bu hafta vizyona giren altı filmden sizlerin beğeneceğini umduğumuz iki adet yabancı, iki adet ise yerli yapım önermek istiyoruz.

Put Şeylere

Bu haftanın vizyon menüsünden sizlere önereceğimiz ilk film son dönemde sinemamızın en üretken isimlerinden biri olan Onur Ünlü yapımı Put Şeylere. Geçtiğimiz seneden bu yana Kırık Kalpler Bankası, Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok, Cingöz Recai ve Manyak adlı filmlere imza atan Onur Ünlü’nün bu filmi aslında 2017 yapımı. Film, ülkemizde ilk olarak geçtiğimiz sene gerçekleştirilen 54. Ulusal Yarışma’da gösterime girmiş ve burada Onur Ünlü’ye En İyi Yönetmen ödülünü kazandırmıştı. Film ayrıca bu sene gerçekleştirilen 37. İstanbul Film Festivali’nde de tek bir seansta sınırlı sayıda seyirci ile buluşmuştu.

Film, birçok farklı karakterin çevresinde gelişen olayları konu ediniyor. İstanbul’un Cihangir semtinde yaşayan bir grup sanatçının zaten yeterince karmaşık olan ilişkileri, hayatlarına giren bir el kamerası nedeniyle iyice garip bir hal alır. Tüm kadınların âşık olduğu narsist bir yönetmen, birbirlerine kabloyla bağlı iki ev arkadaşı, aynı zamanda morg olan bir tiyatro sahnesi, ölüleri dirilten bir hemşire ve ekibin bazen sağ bazen sol, bazen de iki kolu olmayan torbacısı; Onur Ünlü’nün zaman ve mekânla oynadığı deneysel anlatısının kahramanlarıdır. Söz konusu kamera kimisi için iyi bir fırsatken kiminin sonunu getirecektir. Onur Ünlü hayranlarına ve festivalde filmi izleyemeyenlere duyurulur.

https://www.youtube.com/watch?v=Q4CCioQzGro