27.04.2018

Vizyon Menüsü – 27 Nisan

Ev Kira Semt Bizim

Haftanın filmlerine baktığımızda yine ilginç bir menü bizleri bekliyor. Çünkü nicelik anlamında fazla, nitelik anlamında biraz noksan bir hafta bizi bekliyor.

Haftanın sulu komedileri ne yazık ki kaliteli işler olarak akılda kalmıyor. Karadeniz komedisi Bizum Uşaklar ve mahlle komedisi Ev Kira Semt Bizim benzer isimleriyle sahiplenici ama pek de şevk veren bir mizaha sahip değiller. Yani gülmek için başka işleri bekleyebilirsiniz. Bu komedilerin yanına da Hülya Avşar’ın unutulmaya yüz tutan kariyerine yeni bir yön katsın diye çektiği bir megalomanlık şovu Selfi vizyona giriyor.

Bu hafta sadece yerli komedilerle sınırlı kalmıyoruz. Birbirinden ilginç yerli dramlar da bizleri bekliyor. Bu örnekler arasında en parlağı İstanbul Film Festivali’nde yan bölümde gösterilen Taksim Hold’em diyebiliriz. Tek mekanda geçen film, gezi dönemine dair önemli söylemleriyle dikkat çekiyor. Haftanın iyi işlerinden biri diyebiliriz.

Diğer dram ise ne yazık ki vasat sınırlarda seyrediyor. Yine de şans vermeniz sizden çok şey kaybettirmeyebilir. Yeşilçam ekolünden gel yapım Yalnız Hayaller Kaldı dizi tarzına uygun sinematografisiyle bayat bir sinema sunuyor.

Çarpık Evdeki Cesetler

İki tür filmi vizyondaki yerini alırken birincisi Agatha Christie romanından uyarlanan Çarpık Evdeki Cesetler, diğeri ise Bir Nefes Ötede isimli Fransız bilim kurgusu… İki filmin de ortak özelliği sınırlı senaryolarının ne yazık ki vasat bir yönetmenlikle sunulması diyebiliriz. Böylelikle iki film de sıradan ve heyecanlandırmayan yapımlara dönüşüyorlar.

Korku severleri ise mutlu edecek tek film vizyona giriyor. İrlanda’nın gotik şato atmosferinden feyz alan şeytani güçlerle savaşan bir kızın hikayesinin anlatıldığı Lanetli Konak, türün tüm klişelerini cömertçe sergileyerek pek de bilmediğimiz bir şey anlatmıyor. Tek ilginç noktası İrlanda yapımı olması diyebiliriz.

Çocuklar için haftanın menüsünde yer alacak olan Tayo Küçük Otobüs bir grup arkadaşın arabalar dünyasına seyahatini konu alıyor. Güney Kore yapımı olan animasyon çok kaliteli bir iş olmasa da çocukları tatmin edecektir.

HAFTANIN ÖNE ÇIKAN FİLMİ

Avengers: Infinity War / Avengers: Sonsuzluk Savaşı

Mesela İnsanlıksa, Gerisi Teferruattır…

Marvel hayranlarının beklediği gün geldi de çattı. Thanos her şeyi yok etmeye geliyor. Süper kahraman evreninin en devasa kapışması sonunda izleyicilerle buluşuyor. Russo Kardeşlerin yönetmenliğini üstelendiği yapım, iki bölüm halinde sinemaseverlerle buluşacak. Şu ana kadarki en iyi Avengers olma iddiasındaki film, Marvel evrenindeki en sürprizli hikayelerden birine sahip diyebiliriz. Marvel evreninden onlarca kahramanı tek filmde görmek için koşarak sinemadaki yerinizi ayırt etmeniz gerekiyor. Aksi takdirde yer bulamayabilirsiniz.

ŞEF’İN TAVSİYESİ

Film Stars Don’t Die in Liverpool / Yıldızlar Asla Ölmez

Sarılamadığın Sevgilinin Sıcaklığı…

Film Stars Don’t Die in Liverpool sevgiliyi kaybetmek ve bununla mücadele etmek adına incelikli işlenmiş güçlü bir dram sunuyor. Annette Bening ve Jamie Bell’in uyumlu kimyası bizi inandırarak hüznün kapılarında vahim bir şekilde olacakları beklememizi sağlıyor. Yönetmen Paul McGuigan ise sadece seyretmekle yetiniyor. Böylesi dokunaklı bir filmle acının katmanlarını hissederken, o an gerçeklikten kopacaksınız. Filmi zaman geçtikçe unutacaksınız ama filmin her adını duyduğunuzda içiniz sızlayacak. Çünkü sinema kaybolan tarafımızı tamamlayan yerdir.