28.12.2018

Vizyon Menüsü – 28 Aralık

Artık 2018 yılının sonuna gelmiş bulunmaktayız. Birbirinden güzel filmlerle ve film festivalleriyle geçen bir yılı geride bıraktık. Bu yılın son vizyon menüsünde öne çıkan ve sizlerin beğenisine sunacağımız filmlerle karşı karşıyayız.

Bu hafta vizyona giren sekiz filmden sizlerin beğeneceğini umduğumuz bir adet yerli iki adet ise yabancı yapım önermek istiyoruz.

Börü

Vizyon menümüzün bu haftaki en iddialı filmi Börü. Dağ serisinin arkasındaki isim olan Alper Çağlar’ın senaryosuna imza attığı Börü, 15 Temmuz gecesi Börü isimli Polis Özel Harekat timinin yaşadıklarını anlatıyor. Altı bölümlük Börü dizisinin finali niteliğinde olan filmde 15 Temmuz gecesi yuvaları olan Özel Harekat Daire başkanlığı bombalandıktan sonra, kendileri için kabus gibi bir gece boyunca mücadele etmeyi seçen; yaralarına, acılarına ve imkânsızlıklara rağmen görevlerini yapan Ankara’daki Polis Özel Harekat taarruz timi Börü’nün hikâyesi anlatılıyor. Uzun bir süredir seyircisi tarafından beklenen ve senenin en iddialı yapımları arasında gösterilebilecek Börü, haftanın en dikkat çekici filmi olarak vizyonda seyircisini bekliyor.

Aquaman

Bu haftanın vizyon menüsünde kendine yer bulan ikinci film Aquaman. Justice League sonrasında yaşananlardan yola çıkan Aquaman filminde, Jason Momoa John Curry, namıdiğer Aquaman’a hayat vermeye devam ederken film, kahramanın gelen tehditler karşısında yurdu Atlantis’i savunmak için girdiği amansız mücadeleyi konu ediniyor. Yarı insan yarı Atlantisli Arthur Curry’nin gelen tehditler karşısında yurdu Atlantis’i savunmak için girdiği amansız mücadeleyi ve bu mücadele sırasında gerçekte kim olduğunu keşfetmeye ve doğuştan kazandığı kral sıfatına layık olmaya çabalamasını anlatıyor. Aksiyon. macera ve fantastik türündeki film bu hafta vizyon menümüzdeki en iddialı yabancı yapım olarak vizyonda yerini alıyor.

Eşitlik Savaşçısı (On the Basis of Sex)

Bu hafta ve 2018 yılı için vizyon menümüzden sizlere önereceğimiz üçüncü ve son film ise Eşitlik Savaşçısı (On the Basis of Sex). En son, Beni Adınla Çağır (Call Me by Your Name) filminde izlediğimiz Armie Hammer’ın da oyuncu kadrosunda yer aldığı film, ABD Yüce Mahkemesi yargıcı ve insan hakları savunucusu Ruth Bader Ginsburg’ün eşit haklar ve yargıç olmak için verdiği mücadeleyi konu alıyor. Dünya kadın hakları için yaptığı önemli girişimler ve çalışmalarla tanınan ABD’nin ilk kadın hakimi Ruth Bader Ginsburg erkeklerin ağırlıkta olduğu bir okuldan mezun olur. Hayatı boyunca kadın hakları ve cinsiyet eşitliği üzerine çalışmalar yapar. Bu zorlu mücadele en büyük destekçisi hayat arkadaşı Marty Ginsburg olacaktır. Biyografi tarzda film izlemeyi sevenler için Eşitlik Savaşçısı bu haftanın öne çıkan yapımlarından.