26.03.2021

Vizyon Menüsü – 3 Ocak

2020 yılının ilk vizyon haftasında menümüzde öne çıkan ve sizlerin beğenisine sunacağımız filmlerle karşı karşıyayız.

Bu hafta vizyona giren filmlerden sizler için derlediğimiz üç adet yabancı yapım önermek istiyoruz.

Bu haftanın vizyon menüsünde yer alan en dikkat çekici film biyografi türündeki Judy. Film dünya prömiyerini geçtiğimiz sene gerçekleştirilen Telluride Film Festivali’nde yapmıştı. Başrolünde Oscar ödüllü Renée Zellweger’in yer aldığı film, 1968 yılında özel gösterilerde sahne almak için Londra’ya gelen ünlü oyuncu ve şarkıcı Judy Garland’ın burada yaşadıklarını anlatıyor. “Oz Büyücüsü” filminde rol almasından otuz yıl sonra, sevilen şarkıcı ve oyuncu Judy Garland bir gece kulübünde sergileyeceği özel bir gösteri için Londra’ya gelir. Burada geçmişi ve verdiği kararların muhasebesini yaparken, daha sonra kocası olacak müzisyen Mickey Deans ile fırtınalı bir aşk yaşamaya başlar. Judy, filmleri ve şarkılarıyla insanlara mutluluk ve umut aşılarken, aradığı sevgi ve mutluluğu bir türlü bulamamış bir kadının gerçek hikayesi.

Bu hafta sizler için önereceğimiz ikinci film ise Bacurau. Dünya prömiyerini geçtiğimiz sene gerçekleştirilen 72. Cannes Film Festivali’nde yapan ve burada Jüri Ödülü‘nün sahibi olan film, ülkemizde ise ilk olarak geçtiğimiz sene gerçekleştirilen Filmekimi 2019’da seyirci ile buluşmutu. Kleber Mendonça Filho ve Juliano Dornelles’in yönettiği film, anneannesinin ölümüyle Brezilya’nın yarı kurak taşrasındaki köyüne dönen Teresa ile doğrudan kendilerini hedef alan şiddet olaylarına maruz kalan köy halkının yaşadıklarını anlatıyor. Anaerkil bir köy, bir cenaze ve köyün haritalardan silinmesine yol açan bir komplo… Yakın bir gelecekte, Brezilya kırsalında geçen gizemli ve gerilimli film türler arasında geziniyor. Ülkelerindeki gelir eşitsizliğinden esinlenen yönetmenler Mendonça Filho ile Dornelles, dışarıdakilerin küçümsediği, “yabancılar”ın tehdidi altındaki küçük bir topluluğun hikâyesini westernle bilimkurguya öykünen, mistik ve gerilimli atmosferini kaybetmeyen özgün bir tarzla aktarıyorlar. Filmin anlatıcısı, Batılı belgeselci rolünü üstlenen kült oyuncu Udo Kier; başroldeki Sonia Braga ise Kiss of the Spider Woman (Örümcek Kadının Öpücüğü) dahil birçok filmde rol almıştı. Bacurau’nun yönetmenlerinden Kleber Mendonça Filho’yu Aquarius ve O Som ao Redor (Neighboring Sounds – Komşu Sesler) filmlerinden tanıyoruz.

Bu haftanın dikkate değer ve şans verilmesi gereken üçüncü filmi Resmi Sırlar (Official Secrets). Film dünya prömiyerini geçtiğimiz sene gerçekleştirilen 15. Sundance Film Festivali’nde yapmıştı. Keira Knightley’nin başrolünde yer aldığı film, 2003 yılında İngiltere’nin istihbarat ve güvenlik kurumu GCHQ’da çevirmen olarak çalışan Katharine Gun’ın, ABD’nin Ulusal Güvenlik Teşkılatı (NSA) aracılığıyla o dönem Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde konuşulacak olan Irak’ın işgaliyle ilgili aleyhte pozisyon alan ülkelerin temsilcilerinin telefonlarının dinlenmesiyle ilgili bir maile rastlayıp bunu basına sızdırmasını konu ediniyor. Yıl 2003. İngiltere ve ABD’deki politikacılar Irak’ı istila etmeye uğraşırken, HIM çevirmeni Katharine Gun, BM Güvenlik Konseyi üyelerini savaşa gitmeye zorlamak için, casusluk yapma çağrısı yapan gizli bir e-postayı sızdırır. Devlet Sırları Yasası’nı çiğnemekle suçlanan ve hapis cezasıyla yüzleşen Katharine ve avukatları, yaptıklarını savunmak için yola çıkarlar. Hayatı, özgürlüğü ve evliliği tehdit altında olan kadın, inandıklarının arkasında durmak zorundadır ve bu hiç kolay olmayacaktır.