03.08.2017

Vizyon Menüsü – 4 Ağustos

The Dark Tower

Heba Edilen Bir Roman Daha

Stephen King’in, uyarlanması imkânsız denilen romanlarından The Dark Tower, sonunda kaçınılmaz bir şekilde perde ile buluşuyor. Yalnız film oyuncu kadrosu dışında böylesine bir romanın uyarlanmasından beklenilenleri asla gerçekleştirmiyor. Zira romanın çok özet halini filme dâhil ederek beklenilen uzun sürenin yerine bir buçuk saat gibi standart bir sürede ve oldukça sıradan bir anlatımla karşımıza gelen film, özellikle romanı özümsemiş olanları büyük ihtimal hayal kırıklığına uğratacaktır. İzle ve unut cinsinden bir niyetle çekilmiş olduğu her halinden belli olan The Dark Tower, ne yazık ki heba edilen roman uyarlamaları çöplüğünde kendine yer buluyor böylece. Lakin illa ki İdris Elba ve Matthew McConaughey’i izlemek isteriz diyorsanız tabii ki kaçırmayın.

Tuba BÜDÜŞ

Aksiyon Severleri Memnun Edecek

Stephen King’in kitabından uyarlanan ve merakla beklenen The Dark Tower iki sağlam oyuncu İdris Elba ve Matthew McConaughey’le vizyona 1-0 önde başlıyor. Rüyalarında gördüğü kişilerin peşine düşen bir çocuk ve girdiği macera yer yer western atmosferine de göz kırpan, aksiyon dolu bir bilim kurgu anlamına geliyor. 95 dakika olan süresinin de yardımıyla temposunu yüksek tutan ve bir an azaltmayan film, aksiyon sevenleri de memnun edecektir. Uyarlama olarak ise beklentilerin altında kalacak olan yapım keyifli bir seyirlik beklentisiyle gidildiğinde memnun edecektir. Hikâyenin dizi versiyonu ise çok daha yerinde bir karar olabilir.

Onur KIRŞAVOĞLU

Çabuk Tüketilebilir Hollywood Filmlerinden

İzlenebilirlik bakımından eğlenceli bir seyirlik olan Kara Kule, belki de kitabın yazıldığı dönemde uyarlanmalıydı. Çünkü değişen zaman ve kitapta geçen dönemin farklılaşması filmin aleyhine gelişmiştir. Modern döneme göre kısıtlı imkanlarla hayal etmeyi seven insanların hayatlarına dokunan Kara Kule, bu bakımdan daha özel bir film olmayı hak ediyordu. Onun yerine çabuk tüketilebilir Hollywood filmlerinden biri olarak sunularak hayranları hayal kırıklığı ile idare eder fikri arasında bir yerde sıkışmasına neden oldu denilebilir.

Haktan Kaan İÇEL