24.08.2022

Vizyon Menüsü – 5 Ekim

Halil ŞİMŞEK

Ekim ayına yeni girdiğimiz şu günlerde sizlere ekim ayının ilk vizyon menüsünde öne çıkan ve sizlere önerdiğimiz filmler

Bu hafta vizyona girecek olan sekiz filmden sizlerin beğeneceğini umduğumuz iki adet yabancı, bir adet ise yerli yapım önermek istiyoruz.

Aydede

Bu hafta vizyon menümüzde kendine yer bulan ve sizlere önereceğimiz ilk film Aydede adlı yapım. Listemizde yer alan tek yerli yapım olan film, yönetmen Abdurrahman Öner’in ilk uzun metrajlı filmi olarak göze çarpıyor. Film, ülkemizde ilk olarak geçtiğimiz Nisan ayında gerçekleştirilen 37. İstanbul Film Festivali’nde seyirci ile buluşmuştu ve burada ”Seyfi Teoman İlk Film Ödülü” adayı olarak yarışmıştı. Oyuncu kadrosunda Ezgi Mola, Ayşenil Şamlıoğlu, Mehmet Özgür ve Nazan Kesal gibi başarılı oyuncuları barındıran film, küçük yaşta babasını kaybetmiş olan Bekir ile annesi Rabia’nın hikayesini anlatıyor. Küçük yaşta babasını kaybetmiş olan Bekir’in annesi Rabia ile dedesi İlyas, birlikte kasabanın tuhafiye dükkânını işletmektedir. İlyas vefat edince, üzülmemesi için Küçük Bekir’e çok sevdiği dedesinin öldükten sonra Ay’a gidip, Aydede olduğu söylenir. Bekir televizyonda gördüğü Badi filmindeki gibi, bir bisiklet alıp Ay’a uçmayı ve dedesini görmeyi hayal eder. Annesi Rabia ise, ablası ile aralarında çektikleri miras kurasında, oturdukları evle tuhafiye dükkânını kaybeder ve ardından ablası ile amansız bir miras kavgasına tutuşur. Yaşadığı platonik aşk, Rabia’nın hayatını daha da zorlaştıracaktır ve olaylar gelişecektir. Bir ilk film olan bu yapım, haftanın izlemeye değer işlerinden biri.

Venom: Zehirli Öfke

Bu hafta vizyon menümüzden sizlere önereceğimiz ikinci film Venom: Zehirli Öfke (Venom) adlı yapım. 1993 yılında yayımlanan Venom: Lethal Protector adlı hikâyeyi temel alan film, Eddie Brock’un Life Foundation örgütüyle karşılaşması ve sonrasında olayların içine dahil olarak Venom’a dönüşmesi anlatılmakta. Eddie Brock hırslı bir muhabirdir. Sevgilisinin çalıştığı araştırma firmasının sahibi de peşinde olduğu hikayelerden biridir. Kötü niyetli ve kendi amaçları doğrultusunda hareket eden bu adamın hikayesinin peşinde koşarken, Eddie, sadece simbiyoz hâlinde yaşayabilen ve adrenalinle beslenen uzaylı bir organizmanın firma tarafından keşfedildiğini ve insan deneklerle birleştirilmeye çalışıldığını öğrenir ancak araştırmasında fazla ilerleyen Eddie, Venom adı verilen bu organizmanın sıradaki taşıyıcısı olur. Bir yandan vücudunu ve zihnini kontrol altına alan organizmayla mücadele eden Eddie, bir yandan da firma sahibinin kendisini öldürmesi için gönderdiği kişilerden kaçmalıdır. Haftanın açık ara en beklenen filmi olan yapım, Tom Hardy’yi izlemek isteyen sinemaseverleri eşsiz bir hikayenin içinde yolculuğa çıkarmaya hazır.

Johnny English Tekrar İş Başında

Bu haftanın vizyon menüsünde kendine yer bulan üçüncü ve son yapım ise Johnny English Tekrar İş Başında (Johnny English Strikes Again) adlı film. Başrolünde Rowan Atkinson ve Olga Kurylenko’nun yer aldığı film, bir siber saldırının Britanya’daki tüm aktif gizli ajanların kimliklerini ortaya çıkarması ve Johnny English’in gizli servisin son umudu olarak görev almasıyla gelişen olayları konu ediniyor. Emeklilikten geri çağrılan English, baş hacker’ı bulma göreviyle aksiyona balıklama dalar ve olanlar olur. Çok az yeteneğe ve analog yöntemlere sahip olan Johnny English’in görevi başarıyla tamamlaması için modern teknolojinin zorluklarının üstesinden gelmesi gerekmektedir ve bu da onun adına hiç kolay olmayacaktır. Film, haftanın diğer yapımlarına göre gözden biraz daha uzak kalsa da izlemeye değer bir başka iş olarak seyircisini beklemekte.