06.12.2019

Vizyon Menüsü – 6 Aralık 2019

Bu hafta vizyona giren filmlerden sizler için derlediğimiz üç adet yabancı, bir adet yerli yapım olmak üzere toplam dört film önermek istiyoruz.

Bu haftanın vizyon menüsünde en dikkat çeken film, yılın en iyi işlerinden biri olarak gösterilen Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi (Portrait de la jeune fille en feu – Portrait of a Lady on Fire). Dünya prömiyerini bu sene gerçekleştirilen 72. Cannes Film Festivali’nde yapan ve burada En İyi Senaryo ile Queer Palm ödüllerini kazanan film, ülkemizde ise ilk olarak bu sene gerçekleştirilen Filmekimi 2019’da seyirci ile buluşmuştu. Cannes’da çok beğenilen ve çokça konuşulan, eleştirmenlerce “A sınıfı bir başyapıt… Bu yıl prömiyerini yapan en kusursuz yapıt.” sözleriyle övülen film, 18. yüzyılda gönlünün olmadığı bir evliliğe sürüklenen Héloïse ile gizli bir şekilde onun portresini çizmek zorunda olan Marianne’nin giderek derinleşen ilişkilerini odağına alıyor. Ressam Marianne’a, manastırdan henüz çıkan ve evlenmek üzere olan genç Héloïse’in portresi sipariş edilir. Ancak Marianne, bu portreyi Héloïse’dan habersiz çizmelidir. Bu kısıtlamanın önüne geçmek için Marianne, gönülsüz gelin adayı Héloïse’ı önce gözlemler sonra da onunla yakınlaşır. Yüzyıllar boyu gözardı edilen ve yapıtları unutulan kadın ressamlardan esinlenen yönetmen Céline Sciamma’yı yönettiği Tomboy ve senaryosunu yazdığı Ma vie de Courgette (My Life as a Courgette – Kabakçığın Hayatı) ile tanıyoruz.

Bu hafta sizler için önereceğimiz ikinci film, Mahsun Kırmızıgül’ün 2015 yapımı filmi olan Mucize’nin devam filmi niteliğindeki Mucize 2 Aşk. Film, Doğu’nun bir dağ köyünde yaşayan engelli bir genç olan Aziz ile görücü usulü evlenen Mızgin’in yaşama tutunma hikâyesini konu ediniyor. Köylerinde yaşadıkları sorunlardan yorulan Aziz ve Mızgin çifti, Batı’da bir kasabaya yerleşir. Gittikleri kasabada hayat bu ikili için hiç de kolay olmayacaktır. Kötülerin ve önyargılı insanların her yerde var olduğu dünyamızda Aziz ve Mızgin kendi başlarına ayakta kalmayı, hayata tutunmayı, çabalamayı ve çalışmayı öğreneceklerdir. Aziz deliler gibi aşık olduğu karısı Mızgin için, kusurlarından ve engellerinden kurtulmak için büyük bir azimle mücadeleye başlar. Ve Aziz çok sevdiği dünyalar güzeli eşi için Mahir öğretmen ve sinemacı Bahattin yardımı ile mucizeleri bir bir gerçekleştirir.

Bu haftanın dikkate değer bir başka filmi ise Rusya’nın Oscar adayı olan Uzun Kız (Dylda – Beanpole). Dünya prömiyerini bu sene gerçekleştirilen 72. Cannes Film Festivali’nde yapan ve buradaki Belirli Bir Bakış bölümünde FIPRESCI Ödülü ile En İyi Yönetmen ödülüne layık görülen film, ülkemizde ise ilk olarak !f İstanbul 2019’da seyirci ile buluşmuştu. Film, II.Dünya Savaşı sonrasında, Leningard’da normal bir hayat kurmaya çabalayan iki genç kadının hikayesini anlatıyor. 1945 yılı, Leningrad. II. Dünya Savaşı, sadece şehirdeki binaları değil, insanları da hem fiziksel hem de mental olarak paramparça etmiştir. Tarihin en büyük kuşatmalarından biri sonunda bitmiş ama enkazın ardında kalan insanların ölüm kalım savaşı devam etmektedir. Iya ve Maşa da savaşta ağır bir kuşatmadan sıyrılan Leningrad’da ölüm kalım savaşı verirler ve bu koşullar altında umut aramanın zorluğuna rağmen mücadeleden vazgeçmezler.

Bu hafta sizlere önereceğimiz dördüncü ve son film ise aksiyon, macera ve biyografi türündeki Balon Pilotları (The Aeronauts). Film dünya prömiyerini bu sene gerçekleştirilen Telluride Film Festivali’nde yapmıştı. Eddie Redmayne ile Felicity Jones’u yeniden bir araya getiren film, gözü pek hava balonu pilotu Amelia Wren ile öncü meteorolog James Glaisher’in, insanlığın hava ve iklim konusunda bilgi menzilini genişletmek ve o döneme kadar kimsenin ulaşamadığı irtifalara erişebilmek adına çıktıkları zorlu sıcak hava balonu yolculuğunu anlatıyor. Takvimler 1862 yılını gösterirken, pilot Amelia Wren ve bilim insanı James Glaisher, daha önce kimsenin yapmaya cesaret edemediği bir şeyi denemeye karar verir. Göklerin sırlarını keşfetmek isteyen ikili sıcak hava balonu ile daha önce hiç çıkılmamış bir yüksekliğe çıkmaya çalışır. Gökyüzünde nefes kesici keşifler yapan Wren ve Glaisher, atmosferin en yüksek noktalarına ulaştıklarında hayatta kalmak için zorlu bir mücadele vermek zorunda kalır.