06.11.2020

Vizyon Menüsü – 6 Kasım

Yabancı (Exil – Exile)

Haftanın vizyon menüsünden izlenmesini önerdiğimiz ikinci film ise Yabancı (Exil – Exile). Dünya prömiyerini 16. Sundance Film Festivali’nde yapan filmin ülkemizdeki ilk gösterimi ise 39. İstanbul Film Festivali’nde olmuştu. Visar Morina’nın yönetmenliğini üstlendiği film, göçmen olması sebebiyle iş yerinde ayrımcılıkla karşılaşan kimya mühendisi Xhafer’in hikâyesini anlatıyor.

Çalıştığı yerde her gün kötü bir sürprizle karşılaşan Xhafer evinin önünde de ölü bir fare bulur ve bunu iş yerinden birinin yapmış olabileceğini düşünür. Bir ilaç firmasında çalışan Xhafer, işe girerken fareler konusundaki hassasiyetini söylemiştir. Gittikçe herkesten şüphelenmeye başlayan Xhafer, Almanya’da yaşayan bir Kosovalı olduğu için iş yerindeki arkadaşları tarafından da ayrımcılığa uğradığını düşünür. Alman olan eşi ona ayrımcılık yapılmadığını, iş arkadaşlarının onu sadece sevmediğini söylese de, Xhafer’i her gün başka bir sürpriz beklemekte ve her gün bir öncekinden daha da zor geçmektedir.

Kendisi de Almanya’da yaşayan Kosova asıllı yönetmen Visar Morina, ikinci uzun metrajlı filminde tek bir karaktere odaklanarak, ustaca kotarılmış bir yurtsuzluk ve kara mizah örneği sunuyor. Almanya’daki yabancı düşmanlığı ve ırkçılığa dair pek çok yankı taşıyan hikâye, bir yandan da ağır ağır harlanan bir ateşle tedirgin edici, paranoyaya benzer bir duyguyu izleyiciye bulaştırıyor. Film aynı zamanda Kosova’nın Oscar adayı oldu.

https://youtu.be/hLx9y3PEfPw