06.04.2018

Vizyon Menüsü – 6 Nisan

6 Nisan Filmleri

Nisan ayının gelmesiyle beraber vizyona üst üste Türkiye yapımı filmler girmeye başladı. Bu haftadan başlayarak nisan ayı boyunca birbirinden niteliksiz işlerin vizyonda yer alması belli ki İstanbul Film Festivali zamanı daha kaliteli yapımları festivalde izlemeye bir teşvik olarak yorumlanabilir. Daha önceden tek tek incelediğim yapımları bu sefer bir paket halinde vizyon menüsünde bulabilirsiniz.

Haftanın dikkat çeken noktalarından birisi Ivana Sert’in başrolünde yer aldığı iki filmin aynı gün vizyona girmesi olarak yorumlanabilir. Antep Fıstığı daha önce vizyona girmesine rağmen ikinci kez şansını deneyerek gişesini arttırmaya çalışırken, Ivana Sert’in başrolünde yer aldığı diğer bir film olan Karımı Gördünüz mü? adlı iş de vizyondaki yerini alıyor. Peker Açıkalın’ın bir süredir filmlerde yer almadığını düşünürseniz, hayranları için bu bir şans olabilir. Ancak iki filmin ortak noktasının da sulu mizahları ve karikatür karakterleri olduğunu söylemekte yarar var.

Çapkınlık temalı komedi Eyvah Karım tiyatro kökenli bir çok ismi kadrosunda barındırırken haftanın diğer komedilerine göre bir parmak üst noktada tutulabilir. Bir nevi sinemada tiyaro keyfi yaşatacak olan yapım, geçici zevkler peşinde koşan sinemaseverleri bir yere kadar idare edecektir.

Kızım ve Ben haftanın dram türündeki iki Türk filminden biri oluyor. Cemal Hünal’ın Issız Adam’dan bu yana kayıplarda olduğunu var sayarsak ve oyuncunun daha çok şansını televizyonda denediğini düşünürsek bu yapımının da Tv seviyesinde seyrettiğini söylemek yalan olmaz. Vasat bir dramdan çok da bir şey beklememek gerekiyor.

Marrowbone / Karanlık Sır yetimhaneye gönderilmek zorunda kalan kardeşlerin gizemli hikâyesini korku – gerilim türünde izleyiciye sunarken, ne yazık ki izleyiciyi mutlu edecek bir iş olmadığını söyleyebiliriz. Vasat altı korku filmleriyle dolmaya başlayan vizyonda kendisine yer verildiğine şaşırmamak gerekiyor.

Louis ve Luca: Büyük Peynir Yarışı ve Fındık İşi 2 animasyonları kalabalık vizyon haftasında minik izleyicileri mutlu etmek üzerine yapılan hamleler olarak öne çıkıyor. Çocukların aileleriyle gidebileceği bu iki film, vizyondaki aile dostu yapımlar olarak diğerlerinden ayrılıyor.

Bırakın Çocuk Oynasın ise son yıllarda vizyona girmeye başlayan belgesellerden bir tanesi olarak değerli görülebilir. Ancak film sadece bir salonda vizyona gireceğinden bulabilirseniz izlersiniz.

HAFTANIN ÖNE ÇIKAN FİLMİ

Can Feda

Vatan, Millet, Sakarya… Olmadı Başka Şehir…

Haftanın belli ki en çok ilgi görecek yapımı olan Can Feda, özellikle başrollerinde yer alan Burak Özçivit ve Kerem Bursin’in varlığıyla kendini pazarlayan bir iş olarak dikkat çekiyor. Ülkemizdeki militarist olaylar sayesinde milliyetçi duyguları besleyen yapım, askeri operasyonlara odaklanan ve ülke sevgisi konusunu bir anlamda duygusal bir sömürü malzemesi haline getiren bir yapım olarak bol gişeli bir işe dönüşecektir. Çağatay Tosun’un yönetmenliğini üstlendiği yapım, savaş filmlerini sevenlerin izleyebileceği iyi bir fırsat olabilir.

ŞEF’İN TAVSİYESİ

Forget About Nick / Eski Kocam(ız)

Evim, Eski Kocam ve Didişen Kadınlar…

Vizyona giren başarısız Türk filmlerini hesaba katarsak Forget About Nick / Eski Kocam(ız) televizyon dizilerini seven izleyicilerin deneyimlemesi gereken bir yapım olarak tavsiye edilir. Film için özetle başrol oyuncularının performansları ve birkaç hafif mizah öğesi dışında izle – unut tarzı bir iş olarak hatırlanacağını söyleyebiliriz. Vizyonda alternatif arayanlar için bir seçenek olarak yer alacaktır. Kalite açısından kısıtlı bir haftada şefin tavsiyesi oluyor. İyi filmler söz konusu olsaydı, muhtemelen tavsiye edilmezdi.