09.10.2020

Vizyon Menüsü – 9 Ekim

Yeni bir vizyon haftasının yenilenmiş filmleriyle karşınızdayız. Bu haftanın vizyon menüsünde sizler için üç yabancı film önermek istiyoruz.

Barbarları Beklerken

Bu hafta sizler için önereceklerimiz arasından en dikkat çeken film, Johnny Depp, Robert Pattinson ve Mark Rylance gibi parlak oyuncu kadrosuyla öne çıkan Barbarları Beklerken (Waiting for the Barbarians).

Dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl 76. Venedik Film Festivali’nde yapan ve Güney Afrikalı yazar J.M.Coetzee’nin 20. yüzyılın en önemli kitapları arasında sayılan aynı adlı kendi romanından senaryosunu yazdığı film, yayılmacı imparatorluğun sınır kasabasında görevini sürdüren bir sulh yargıcının, isyana hazırlık yaptığı iddia edilen “barbarları” yakalayabilmek için gaddarca bir tutum sergileyen albayın yöntemlerini gördükten sonra imparatorluğa olan inancının sarsılmasını anlatıyor.

Uçsuz bucaksız toprakları olan bir imparatorlukta, kimsenin varlığından bile haberdar olmadığı bir bölgede barbarların ayaklanma çıkaracağı duyulması üzerine acımasızlığı ile nam salmış bir komutan ve beraberinde askerleri gönderilir. Yıllardır kalenin güvenliğinden sorumlu olan sulh yargıcının otoritesini sarsan bu durum, yerlilere karşı büyük zorbalık ve zulümle sonuçlanır. Olayların durulmaması üzerine, komutan ve askerleri bir görev için kaleden ayrıldıklarında yerlerine yeni bir birlik gelir. Bu birliğin başındaki genç asker Mandel kalenin tüm yetkilerini ele geçirse de düzeni sağlamak için bundan fazlasına ihtiyaç duyacaktır.

123