24.08.2022

Whitney: Seni Hep Seveceğiz

Tayfun ÇİDEM

Whitney Houston’ın gettodan başlayıp yıldızlara ulaşan hayat hikâyesini sinemaya aktaran isim Kevin MacDonald oldu. Dokümanter biyografi film; o kalbimize işleyen sesi bizlere bir kez daha hatırlattı diyebiliriz.

Röportaj ve Kurgu Sadeliği

Whitney Houston’ın en yakın çevresinden arkadaşları, ailesi, iş arkadaşları, sanatçı dostlarıyla yapılmış birbirinden habersiz bir dizi röportaj dizisinin kurgulanması ile oluşturulmuş bir iş bu. Filmde değişen anlatıcıların ortak noktasında asıl MacDonald tarafından anlatılmak istenen öykünün şekillenmesi ortaya seyir zevki yüksek bir biyografik film çıkartmış. Kurgunun bu işteki önemini bilen ve en iyi şekilde uygulayan ekip bizim takdirimizi de kazandı diyebiliriz.

Whitney Houston Üzerine Pek Çok İş Yapıldı

Houston üzerine çokça konuşulan bir yıldız oldu. Bu ölümünden sonra da bu şekilde devam etti ki pek çok Whitney Houston temalı biyografi, dokümanter film denemeleri yapıldı. Whitney: Can I Be Me (2017) en başarılı örneklerden biriydi. MacDonald’ı ise diğerlerinden ayıran şüphesiz daha somut bir şeylere dikkati çekiyor olmasıydı. Annesi Cissy Houston ile ilişkisi, uyuşturucuya başlamasında etkili olan faktörler, cinsel yönelimi üzerine yapılan sansasyonlar bir yana Whitney’in bu konularda ne düşündüğü veya nasıl hareket ettiğinin cevabını vermek yetersiz gibi geliyor. Filmde asıl önemli olan Whitney’in ardından çevresinde onunla birlikte soluyan insanların neler düşünüp nasıl şeyler yaşadıkları. Bu filmi diğerlerinden ayıran noktalardan biri budur.

Robyn Crawford Üzerine Daha Çok Şey Söylenmeliydi

Robyn Crawford belki de Whitney Houston’ın çevresinde onu gerçekten anlayan tek insandı. İkili hakkında çıkan eşcinsel iddiaları yalanlansa da Whitney ve Robyn’in iki iyi arkadaştan çok daha öte bir şeyler paylaştıklarını söyleyebiliriz. Robyn ile yolları ayrıldıktan sonra Whitney için her şey daha da zor hale geliyor. Fakat bu önemli konunun filmde çok da odakta bulundurulmadığı hissine kapıldık. Whitney ve çevresinde ikilinin birlikteliği hiçbir zaman onaylanmadığından olsa gerek konuşmacılar da bu ismi telaffuz etmekten çekiniyor gibilerdi.

Houston Şarkıları ve Nippy Houston

Amerika ve dünya tarihinin gelmiş geçmiş en büyük seslerinden biri olup yüzlerce ödül kazanan Whitney Houston’ın aslında her zaman zenci mahallesinde büyüyen o küçük Nippy olduğu mesajını alıyoruz. Şarkılarında her zaman bu kilise korosu ruhunu ve özgür küçük kız Nippy’i de dinliyoruz. Hayatın onun için her zaman kolay olmayan özellikle yaşadığı son on yılında içindeki gerçek özlemin yeniden Nippy Houston olabilmek olduğu mesajını veriyor film. Annesi Cissy Houston’ın onu ve kardeşlerini bir noktada kariyerinden ötürü ihmal etmesinin ağır sonuçları olduğunu da öğreniyoruz. Film bunu seyircinin suratına çarpan, etkileyici bir yapıya sahip.

Uyuşturucu ve Kaybolan Hayatlar

Houston’ın uyuşturucu bağımlılığının arka planını da izleme fırsatı bulduğumuz bu filmde bağımlılığın sadece insanın kendine değil çevresine de ne denli büyük zararlar verdiğini bir kez daha görmüş olduk. Film değindiği her noktada farklı ağızlarda gerçekleri arıyor. Bir noktada kararı izleyiciye bırakıyor. Yalnızca Houston hayranlarınca değil tüm sinemaseverlerin izlemesini biz tavsiye ederiz.