24.08.2022

Yaşamın “Parazit” Hâli

Eyyüp ŞEVGİN

Sosyal sınıflar arasındaki uçurumun parazitliğe yol açtığını mükemmel bir yorumla anlatan yönetmen daha filmin ilk sahnesinden parazit yaşamı anlatmaya başlıyor. Bedava wi-fi azmi ve sokaktaki böcek ilaçlama aracının sıktığı ilacın evdeki böcekleri bedava öldürme düşüncesi için pencerelerin açık bırakılması, ufak ve masum bir parazitsel hareket olarak görünse de aslında imkân olduğunda nelere dönüşeceğini çok güzel bir anlatımla bizlere sunuyor.

Her şey zenginlik getirdiğine inanılan hediye bir âlim taşıyla başlıyor. Taşı getiren Min, bu taşın ait olduğu aileye zenginlik getirdiğini söyleyerek dört kişilik işsiz bir aileye ilk iş teklifini taş ile getirmiş oluyor. Zengin bir ailenin kızına ders veren Min, yurtdışına çıkacağı için yerine Kim Ki-woo’nun ingilizce derslerini vermesini ister. Zengin ailenin yanında özel ders vermeye başlayan Kim Ki-woo’nun, bu ailenin parazitsel yaşam için elverişli olduğunu fark etmesi uzun sürmüyor. Evin hanımı Park Yeon-kyo, Amerika hayranlığından dolayı Kim Ki-woo’ya Kevin adıyla hitap ediyor. Kevin, kız kardeşi Kim Ki-jung’un Amerika’dan gelen Jessica adında bir arkadaşının ünlü bir sanat terapisti olduğunu söyleyerek evin oğluna özel ders verilmesini sağlıyor. Jessica ise ailenin reisi olan Park Dong-ik’ in şoförünün kovulmasını sağlayarak babası Kim Ki-taek’in amcasının eski şoförü diye tanıtıp çok iyi ve güvenilir olduğunu söyleyerek işe alınmasını sağlıyor.

Evin hizmetçisinin şeftaliye olan alerjisini kullanarak kovulmasını sağlayıp annelerini de evin yeni hizmetçisi olarak alınmasını sağlıyorlar. Çoğu sahnede lağım benzetmesi yapılan bodrum kattaki evin her köşesinde wi-fi yakalamaya çalışan aileden, şartlar değiştiğinde anlık olarak atılan mükemmel yalanlar, çok iyi bir kurguyla oluşturulan planlar ve oscarlık oyunculuklar gün yüzüne çıkıyor. Her ne kadar daha önceki iş hayatlarında çok elit ortamlarda çalıştıklarını ve böyle hayatlar yaşadıklarını ima etseler de onları devamlı şüpheli duruma sokacak olan şeyi hiç hesaba katmamışlardır. “Varoş kokusu”. Evin küçük oğlunun bu parazit ailenin tüm fertlerinin aynı kokuya sahip olduklarını farketmesi parazit aileyi biraz geriyor ve aslında daha da gerileceklerinin sinyallerini vermiş oluyor.

Plan Yapmazsan Hiçbir Şey Yanlış Gitmez…

Yaptıkları planlar her ne kadar ayrıntılı ve mükemmel olsa da hiç hesaba katmadıkları bir durum olarak eski hizmetçisinin de aynı aile üzerinde farklı bir parazit yaşam süren aile olarak ortaya çıkmasıdır. Eski hizmetçi, kocasını ev sahiplerinin dahi bilmediği; ilk sahibinin inşa ettiği; sığınakta 4 yıldır saklamaktadır. Evden apar topar gönderilen hizmetçi, kocasına ulaşmak için ev sahiplerinin kampa gittikleri gece geri gelince asıl fırtına iki parazit aile arasında kopacaktır.

Ev sahiplerinin yokluğunu fırsat bilen parazit ailemiz lüks bir evde ailece felekten bir gece geçirirken tüm foyalarını ortaya çıkaracak olan parazit eski hizmetçi ve böcek yaşamı süren kocasıyla ortalığı bir hayli karıştıracaktır. Yağmurdan dolayı kampı yarıda kesip eve döneceklerini haber vermeleriyle birlikte şimdiye kadar parazit olarak gördüğümüz aile, sığınaktaki eski hizmetçinin kocası gibi böcek yaşamına evrilip, ışığın yanmasıyla çil yavrusu gibi dağılıp saklanan böcekler gibi masanın ve yatağın altına saklanırlar.

Evin küçük çocuğu yağmurda çadırında evin hanımının söyledikleriyle aslında olumsuz olan herşeyin oluşmasının nedenini açıklar niteliktedir. “Amerika’ ya olan güven.” Çocuklarının öğretmenlerini işe almalarının en büyük sebebi Amerika’ da eğitim görmüş olmaları. Amerika hayranlığı olarak ta Amerika’ ya özgü isimlerle hitap etmek istemeleri dikkat çekiyor. Yağmurda oğlu çadırda kaldığı zaman, ”Amerika’dan aldık, su geçirmezdir”, diyerek normal karşıladıkları anda güven duydukları öğretmenlerinin masanın altında saklanması da oldukça manidardır. Ama ilginç olan ise çocuk sabaha kadar çadırda kalmış ve çadır hakkında hiç sorun belirtilmemiştir, yani Amerikan malı çadır gerçekten kalitelidir.

Evrimsel Döngüden Devrimsel Finale

Filmde ilginç konulardan biri de evrim geçiren bir hayatın olması. Sırları ortaya çıkana kadar parazit hayatı yaşayan aile evinin sığınağında böcek gibi yaşayan adam gibi böceğe evriliyorlar. Ev sahibi kamptan geri döndüğünde hemen masanın altına saklanmaları ve kaçarlarken ışık yandığında yerde hareketsiz kalmaları belki de bunun bir ispatıdır.

Bu sefer iki aileninde evrim süreciyle film devam ediyor. Sığınaktaki adam karısı öldükten sonra intikam ve onur duygularıyla birlikte insani tavır sergilemeye başlıyor. Kim Ki-taek ise kızı yaralandığı, karısı adamla boğuştuğu anda bile insan olmaya evrilmemişken, Park Dong-ik’in oğlunu acil olarak hastaneye götürmesi gerektiği anda bile varoş kokusundan rahatsız olup burnunu kapatması, Kim Ki-taek’in insan olma evrimindeki tetikleyici unsuru oluyor. Kore sinemasına özgü sert bir dokunuşla Kim Ki-taek’in Park Dong-ik’i öldürüşüne şahit oluyoruz.

Kevin’in babasını kurtarma adına zengin olma hayali ile final yapan film, tüm filmdeki hırs duygusunu da özetler niteliktedir. Zenginlerin hayatlarına özenen parazitsel veya böcek yaşamların ister istemez bu tür hayalleri kurmaları hayatlarının bir parçasıdır. Kevin’in, kardeşinin ölmesine, babasının katil olup saklanmasına ve kendisinin de ölümden dönmesine rağmen hala zenginlik hayallerinden kuruyor olması varoş yaşamının getirdiklerinin aynı varoş kokusu gibi zenginlik hayallerinin de bir ömür sürdüğünü ve hayatlarının bir parçası olduğunu göstermektedir.