18.04.2024

Yeni Teknoloji: Yapay Zekayla Film Yapmak

Teknoloji geliştikçe film yapma biçimleri de değişiyor. Endüstriye hızla adapte olan ve kamera kullanımında neredeyse kusursuz olan robotlardan sonra şimdi de yapay zeka sektöre hızla dahil oluyor. Henüz yeni bir teknoloji olduğu için kusursuzluğu yakalamak oldukça zahmetli ama yapay zekayla film yapmak konusununa yakından bakmakta ve kullanılan teknikler hakkında bilgi sahibi olmakta fayda var.

Oyuncusuz, kamerasız, ekipsiz bir şekilde film yapma fikri ne kadar sürreal görünse de yapay zekayla film yapma olanaklarının hayatımıza hızla girdiği gerçeğini bu sektörle ilgilenen kişiler olarak bir an önce kabul etmeliyiz. Bir yanda telif hakları tartışmaları sürerken bir yandan da birbirine rakip şirketler kullanıcılarına daha hızlı, gerçekçi görseller üreten ve kullanışlı araçlar sunmak üzere yarıştalar. Gün geçmiyor ki Sinema-TV sektörünü ilgilendiren yeni bir yapay zeka piyasaya sunulmasın.

Her sabah yeni geliştirmeye ya da yapay zeka aracına uyandığımız şu günlerde “image to video” ve “text to video” yöntemleriyle dörder saniyelik planlar oluştururak sahnelerinizi ardından da kısa filminizi, reklam filminizi ya da videonuzu oluşturmanız mümkün.

Text to video

Yapay zekayla film yapmak için kullanılabilecek bu yöntemle promt/istem yazarak kafanızda tasarladığınız planı oluşturmanız mümkün. Planda kimin olacağı,nasıl bir kostümle ve makyajla olacağı, sahnenin mizanseni, özellikle belirtmek istediğiniz bir aksesuarı, kamera açısını, kamera hareketini, hangi kamera ve hangi objektifle kaç f’lik diyaframla çekildiği gibi birçok bilgiyi promt olarak girerek plan oluşturmak mümkün.

Promtları sitelerdeki örnek videolardan alabileceğiniz gibi kendi promtunuzu da yazabilirsiniz. Hatta hiç uğraşmayıp Chat GPT gibi bir metin tabanlı yapay zekayla da çalışabilirsiniz. Benim kişisel fikrim Chat CPT’ye promt yazdırmanın çoğu zaman deveye hendek atlatmaktan zor olduğu yönünde. Kaldı ki kafanızdaki dünyayı text to video yöntemiyle başka bir yapay zekaya anlatmaya çalışmak o yapay zekanın promt dilini çözmenizde ve ona alışmanızda oldukça etkili oluyor.

Bu noktada belirtmek gerekir ki bu yöntemle video üretirken hareket ve anatomi devamlılığı dört saniyelik videolar içerisinde bile çok mümkün olmuyor. Yine de iki ay önceki hallerine göre daha verimli oldukları söylenebilir. Hataları minimuma indirmek için de negatif promt kullanmanın etkili olduğunu da belirtmek gerekir.

Image to video

Adından da anlaşılabileceği gibi bir görseli videoya dönüştürmeye yarayan bu yöntemde elinizdeki görseli hareketlendirerek ve kamera hareketleri ekleyerek bir filmin planlarını oluşturmak da mümkün. Midjourney, Leanorda AI, Playground AI gibi görsel üreten yapay zeka araçlarıyla üreteceğiniz görselleri Runway, Pikalabs, Genmo gibi video üreten yapay zeka araçlarını kullanarak hareketlendirmek ve kamera hareketleri eklenebilir. Bu noktada önemli olan şeyler sinematik görseller üretebilmek ve bunları hareketlendirirken bu görsellerin görüntü kalitesini koruyabilmek.

Görseli hareketlendirme konusunda birçok yapay zeka aracı ortalama olarak aynı başarıyı gösteriyor ama Runway’in yönetmenler için daha geniş bir alan sunduğu kesin. Kamera hareketlerini ince ayarlarla yapabildiğimiz gibi görüntü kalitesini de büyük oranda koruyor.

Projeniz/kısa filminiz bittiğinde ilk görsellerden daha düşük bir görüntü kalitesini elde etsek de bunun da çözümü var. Upscale AI araçlarıyla görüntü kalitesini istediğiniz kadar arttırmak mümkün. Bunun yanında yine aynı araçlarla ses temizleme, gren temizleme gibi işlemler de yapılabiliyor.

Videoları yükleyince kurgu yapan yapay zeka araçları, telifsiz bir şekilde müzik ve ses efektleri yapabilen araçlar, konuşma metnine uygun biçimde dudak hareketini videolar üzerine yerleştirebilen yapay zeka araçları, kendi oyuncunuzu yaratabileceğiniz araçlar da mevcut ama bunlar başka başka yazıların konusu olabilir.

Henüz karakter, kostüm ve mekan devamlılıklarını tutturmak zorlayıcı olsa da bunlara rağmen bir anlatım oluşturmaya çalışmanın insanın yaratıcılığını körüklediğini belirtmekte fayda var. Bu alandaki gelişmelerden haberdar olmak için takip edebileceğiniz kısa film festivalleri, youtube kanalları ve komüniteler de mevcut. İstediğiniz yerden bu hayal dünyasına dalış yapabilirsiniz. Biz daldık bile.

Meraklısı için aşağıya birkaç örnek de bırakıyoruz. İyi seyirler.