24.08.2022

Yesterday: The Beatles’ın Son Neferi

Yazarın Film Puanı: 10/6

Güney YURDAKUL

Yönetmenliğini Trainspotting, Slumdog Millionaire, 127 Saat gibi filmlerin de baş mimarı olan Danny Boyle’nin üstlendiği Yesterday, akla kolay gelse de çekiciliğini koruyan ilginç bir konuya sahip.

Jack, hayallerine ulaşmak için çocukluğundan bu yana onu yalnız bırakmayan can dostu Ellie ile mücadele eden bir müzisyendir. Bir gece sebebi belirsiz bir elektrik kesintisi tüm dünya genelinde yaşanır ve bu esnada bisikletiyle yolda olan Jack, trafik kazası geçirir. Uyandığında ise yeryüzündeki bazı şeyleri sadece kendisi hatırlıyordur. Bunlardan en önemli olanı ve hayatını değiştireni ise efsanevi müzik grubu The Beatles’dır.

Dünya The Beatles olmadan nasıl olurdu?

Film, ana karakterin örnek aldığı sanatçılar gibi yaptığı müzik ile sevilen başarılı biri olmak istediğini ama kaza gününe kadar kendi adına olumlu gelişmelerin yaşanmadığını güzel aktarıyor. Yaşadığı talihsizlik ve başarısızlıkları, bu zamana kadar arkadaşı Ellie’nin de yardımıyla iyimser bir tavırla karşılamış olsa da artık bu kötü gidişat, dayanılmaz bir hale gelmiş. Bu nedenle de gidişata bir dur demek ve hayallerindeki hayatı yaşamak için efsanevi dört adamın yerine geçmeye karar veriyor. Yakın zamanda Arif v 216 filminde de benzerini gördüğümüz efsaneleşmiş şarkıların, no-name bir sanatçı tarafından tekrar doğmasını izlemek keyifli. Filmin ikinci perdesinde giderek alevlenerek büyüyen aşk hikayesi, filmin havasını değiştiriyor. Bir starın doğuşu ve yaşadığı travmalar, The Beatles‘ın tek bir adamda yeniden doğuşu gibi konular biraz daha geri planda kalıyor.

Jack’in hayallerindeki hayatı yaşama isteği ve dünyayı The Beatles’sız bırakmama gayesi, bir süre sonra hayatındaki asıl önemli olan şeylerin eksilmesine neden oluyor ve karakterimiz eksilenleri yerine koymaya çalışırken kendi özüne dönerek gelişim sağlıyor.

Yan kahramanlar

Başta Ellie olmak üzere yan karakterler zayıf. Bir karakterden ziyade tip olarak çizilmişler ve derinlikleri sınırlı. Film boyunca da çizgilerini aşmıyorlar. Ellie ise son dönemde Baby Driver ile adından söz ettiren Lily James tarafından canlandırılıyor. James, kendisine çizilen yolu başarıyla kotarsa da karakteri, ana karakterimiz Jack ile olan ilişkisindeki tutarsızlıklar sebebiyle zayıf bir profil çiziyor. Jack’in tercihlerinde etkisi bir hayli büyük olan bu karakterin sadece filmi finale ulaştırmak için izlediği tutarsız yol, filmin zayıf noktalarından.

Yesterday, yerinde espirileri ve ilgi çekici konusu ile ailecek izlenebilecek eğlenceli bir film. Yönetmen Danny Boyle’un filmografisi ile kıyaslandığında nispeten daha zayıf bir film olarak beliriyor. Yesterday buna rağmen efsane Beatles şarkıları eşliğinde sizi çok yormadan keyifli vakit geçirmenizi sağlayabilecek türden bir film.