04.01.2017

Yönetmen Koltuğu: Sofia Coppola

5)The Bling Ring (Pırıltılı Hayatlar) – 2013

Coppola‘nın ilk kez tek ya da iki karaktere değil de birden çok karaktere odaklandığı filmi The Bling Ring, gerçek bir olayın bire bir anlatımı aslında. Coppola‘nın yine kendisinin senaryosunu yazdığı film belki de onun yorumunun en az olduklarından biri. Zira ilk defa bu filmde neredeyse belgesele yakın bir tarz benimsiyor Coppola. Bu tercihinde elbette gerçek bir olayı anlatmasının da payı vardır.

2008 yılında Los Angeles’da yedi zengin, liseye giden gencin, ünlülerin (Paris Hilton, Lindsay Lohan, Megan Fox, Rachel Bilson, Audrina Patridge ve Orlando Bloom) evlerine girerek hırsızlık yapmalarını ve daha sonra yakalanarak yargılanmalarını perdeye yansıtan filmde, yönetmenimiz tüm karakterlere mesafeli duruyor. Asla hiçbirini yargılanmadığı gibi hiçbirinden taraf da olmuyor. Hatta bu mesafeli duruşu karakterleri yakından tanımamızı da engelliyor bir bakıma.

Uzaktan sadece izlediğimiz hayatların renkli dünyasını bize veren muhteşem görüntü yönetimi ve içi boşaltılmış gençliğin geldiği noktaya yapılan işaret çok başarılı. Lakin bana kalırsa senaryo ve duygu olarak Coppola’nın en zayıf halkası. Yine de radarınıza takılmasını istediğim The Bling Ring, şöhret dünyasına getirdiği isabetli yorumlarını dillendirdiği bir diğer filmi olmasıyla ve yine o hayatı en iyi tanıyan bir göz tarafından alışılagelmemiş bir tarzda işleniyor olmasıyla öne çıkıyor.