01.04.2017

Yönetmen Koltuğu: Yılmaz Güney

 Arkadaş

5)Arkadaş – 1974

Bir kıvılcım düşer önce, büyür yavaş yavaş.
Bir bakarsın volkan olmuş, yanmışsın arkadaş.
Dolduramaz boşluğunu ne ana ne gardaş.
Bu en güzel, bu en sıcak duygudur arkadaş.

Yukarıdaki dizeler ve onu takip eden dizelerin Melike Demirağ’ın sesiyle hayat bulduğu şarkıyla zihinlerimize kazınan bir film Arkadaş. Filmi bile izlememiş olanların dahi ezbere bildiği bu şarkının filmle öyle bütünlük oluşturan sözleri vardır ki.

Arkadaş filmi, Güney’in hem yazdığı, hem yönettiği hem de oynadığı bir film olarak tam olarak onu yansıtır. Kendi hayatından da çok büyük etkileşimler taşıyan film, muhtemelen birçok arkadaşına da cevap niteliğinde olmalı. Zira Arkadaş filmi, uzun süredir görüşmeyen iki arkadaşın Âzem ile Cemil’in buluşmalarının sonrasında Âzem’in Cemil’de gördüğü büyük değişimi –Cemil artık bir burjuva olmuştur- gözler önüne serer. Âzem bu değişimi kabul edemez ve arkadaşına içine düştüğü yanlış algının gerçeğini tekrar göstermek için çabalar. Nihayet bunu başarır. Ama Cemil yaşadığı travmayı atlatamaz. Bu süreçte Cemil’in karısının kardeşinin Âzem’e âşık olması da filmin bir diğer çatışmasını oluşturur. Ne de olsa burjuva bir hayat içerisinde yaşamış Melike ile Âzem arasında bir birliktelik imkânsız denecek kadar zordur.

Âzem’in kendisine tokat atan Cemil’in karısına tüm burjuvalara bir cevap niteliği taşıyan sözleri filmi özetler. Âzem, ‘’Bu tokadın hesabını elbet bir gün soracağız’’der. Güney bu filmiyle kendisinin çevresindeki, toplumun yaşayışından, dertlerinden bir haber yaşayan insanlara tavrını gösterir böylece.