01.06.2016

Züccaciye Dükkânında Bir Sinefil – 9

Son Ant-Man filmiyle yeterince ‘’küçülen’’ Marvel evreni vesilesiyle “küçülürken büyüyen” filmlerden oluşan bir demeti sizler için hazırladık. Bu demetin içerisine Karınca Adam gibi gerçekten küçülen insanların yer aldığı Innerspace, The Incredible Shrinking Man ve Fantastic Voyage’ı koyarak kendinizi büyük hissettirip egolarınıza zirve yaptırmayı amaçladık; keyifli alışverişler dileriz efendim.

Fantastic Voyage (1966)

2001: Bir Uzay Macerası’ndan iki yaş büyük olan Fantastic Voyage, zamanın yıpratıcı etkisine karşı koymayı bilen bilim kurgu eserlerinin arasına adını yazdırmayı başarmış durumdadır. Bir suikastı önlemek amacıyla insan vücudunun içerisinde yol alabilecek kadar küçülen insanların yer aldığı bu eser, etkileyici ve zamanının ötesindeki tasarımları, Isaac Asimov tarafından romanlaştırılacak kadar iyi senaryosu ve Richard Fleischer incelikli yönetimiyle bugün bile keyifle izlenebilmektedir. Interstellar’ın ballandırıla ballandırıla anlatılan bilim insanı desteğinin bir benzerini arkasına alan bu çarpıcı eseri sizler için vitrinin orta yerine bıraktık, cafcaflı raflarda yer alan günümüzün ucuz bilim kurgularına itibar etmeyeceğinize kaniyiz efendim.

Innerspace (1987)

80’li yılların kendine has özellikleri, o dönemde icra edilmiş birçok esere sirayet edip bu eserlerin organik bağlarla birbirine bağlanarak tematik bir bütünlük oluşturmasını sağlamıştır. Bu tematik bütünlüğün yaratıcıları arasında yer alan ve Gremlins, The Burbs gibi eserlerle 80’ler ruhunu bir şişeye tıkıp sonsuzluğa fırlatan Joe Dante’nin ise özel bir yeri vardır. Koca bir dönemi kendi filmografisine sığdırmayı başaran Dante’nin diğer eserleri kadar ön plana çıkmayan ve doğal olarak hakkı yeterince verilmeyen eseri Innerspace’i küçülme hususunu yakalamışken anmadan geçemeyeceğimizden hemen paket içerisine yerleştirdik kendisini. Fantastic Voyage gibi insan vücudunda yolculuk yapmayı odağa yerleştiren bu eğlenceli eseri makul fiyatlardan satışa sunuyoruz, bu çöpçatanlık için herhangi bir ücret talep etmediğimizi belirtmek isteriz.

The Incredible Shrinking Man (1957)

Bu haftaki eserler içerisinde özel olarak nitelenecek bir eser varsa, o da The Incredible Shrinking Man’dir; eğri oturup doğru konuşmak lazım. Her eserin bir meseli, aktarmaya çalıştığı fikirleri vardır ama anlattığına bizzat dönüşerek bunu gerçekleştiren eserlerin sayısı bir hayli az olduğundan, bunu gerçekleştiren The Incredible Shrinking Man gibi eserlerin değeri daha da artıyor. Beden ile benlik arasındaki ilişki üzerinden insanı, kâinatı ve yaratılışı anlamlandırmaya çalışan ve kâinatın merkezinde yer aldığına inandığımız insanoğlunun kâinatta bir zerre bile olmadığını idrak etmesiyle yaratıcısına ulaşabileceğini vurgulayan bu müthiş eseri sizlere sunmaktan sadece onur duyarız; varlık felsefesine ilgi duymanın yanında bilim kurgu sinemasını da seviyorsanız doğru adrestesiniz, hiç düşünmeden alın ve gidin.