23.02.2017

Oscar Tarihinden İlginç Ayrıntılar

Yönetmen / Film Uyumu

Oscarlarda büyük oranda en iyi film – yönetmen kategorisi uyumu var. 87 en iyi film ödülünü alan filmlerin 62’sinin yönetmeni de en iyi yönetmen ödülünü kazandı. Oran %70.

Senaryo Şampiyonu

Woody Allen senaryo dalının rekorunu elinde bulunduruyor. 14 adaylığın ikisini ödüle çevirebildi. Aynı zamanda Oscar törenine sadece bir kez katılmasıyla da ünlü Allen. Katıldığı tek Oscar töreni 11 Eylül 2001 sonrasına denk gelen 2002 yılı töreni.

Baba Faktörü

Marlon Brando (The Godfather) ve Robert De Niro (The Godfather Part II) aynı karakteri canlandırıp Oscar kazanan aktörler olarak eşsiz bir ayrıcalığa sahipler. Canlandırdıkları karakter tabii ki Vito Corleone.

Ölümden Sonra Gelen Oscar

Peter Finch (Network) ve Heath Ledger (The Dark Knight) öldükten sonra Oscar kazanan oyuncular olarak tarihe geçtiler.

Oscar Törenine Gelmeyenler

Dudley Nichols, Katherine Hepburn, Terrence Malick, Marlon Brando, Woody Allen, Jean-Luc Godard, ve Banksy aday oldukları ve bazıları ödülü kazandığı halde törene gelmeyen isimler. George C. Scott ise törene gelip kazandığı ödülü almayı reddetmişti.

En İyi 5’e Sızan Tek Animasyon

Henüz en iyi film kategorisindeki film sayısı artırılmamışken en iyi film ödülüne aday olmayı başarabilen tek animasyon Beauty and the Beast (1991). Bu kategorideki film sayısı en fazla 10 film olmak şartıyla artırıldığı zaman Up (2009) ve Toy Story (2010) de en iyi film kategorisine aday olmuşlardı.