01.04.2017

Tüm Zamanların En İyi 15 Mistik Filmi

6. Melancholia (Lars von Trier, 2011)

“Melancholia” depresyon, umutsuzluk ve hayal kırıklığını şiirsel bir dille ela alan bir film. Justine’nin (Kirsten Dunst) düğün gününde başlayıp, Melancholia isimli bir gezegenin dünyaya çarpmasıyla dünyanın sonunu getirmesini anlatan filmde düğünden sonra ağır şekilde depresyonda olan Justine gezegenin dünyaya yaklaşmasıyla iyileşmeye başlıyor. Bir yandan, kardeşi Claire bu durumda büyük korku ve endişeye kapılıyor.

Von Trier’in depresyon üçlemesinde yer alan film karamsar ve rahatsız edici. Şiirsel imgelerin ve sanat tarihine yapılan bir çok göndermenin arasında, belirsizliğin ve tehlikenin bizi nasıl cezbettiğiyle ilgili bir hikaye bulunuyor. Claire’in endişesi ve Justine’nin depresyonunda, hayatın kendisine tepkisini ve kaçınılmaz ölümle karşılaşınca kalbin davranışını görüyoruz.

 

7. Japón (Carlos Reygadas, 2002)

Festivallerde, Carlos Reygadas en ünlü Meksikalı yönetmenlerden biri. Japón, intihar etmek için şehirden ayrılıp uzak bir köye giden isimsiz bir ressamın hikayesini anlatıyor.

Ascen isimli yaşlı bir kadın aynı odayı paylaşması yaşama isteğinin tekrar yerine gelmesini ve kadınla bir duygusal bağ kurmasını sağlıyor. Şehirden uzak olması ve doğayla olan etkileşimi neredeyse ressama dini bir deneyim yaşatıyor.