13.05.2016

Dünya Festivalleri İstanbul’da

İstanbul Film Festivali’nin ilgi çekici bölümlerinden olan Dünya Festivallerinden

İstanbul Film Festivali’nin en güzel yönlerinden biri şüphesiz ki “Dünya Festivalleri”ni ayağımıza getirmesi. Yıl boyunca çeşitli festivallerde gösterilmiş; övgü, ilgi, ödülle karşılanmış filmleri izleyebileceğimiz bir durak İstanbul Film Festivali.

Festival 35. yılında da bizlere “Dünya Festivallerinden” köşesinde yirmi bir filmlik bir seçki sunuyor. Seçkideki her filmi izlemek tabiî ki çoğu sinemaseverin dileği… “Ancak biz yine de hangi filmlere öncelik verelim?” diyorsanız radarımıza takılan filmlere bir bakalım:

Köpeğin Kalbi (Heart of a Dog)

Yönetmen: Laurie Anderson

Farklı teknikleri bir araya getirip yirmi dokuz yıl sonra bir filme imza atan Laurie Anderson, köpeği Lolabelle’i odağa alıp birçok meseleye alegorik yaklaşımla değiniyor. Tibet Ölüler Kitabı’ndan bir esinlenme olarak nitelediği yeni filmi Köpeğin Kalbi, Venedik’te yarıştıktan sonra İstanbul’da.

Kibir (Vanity)

Yönetmen: Lionel Baier

Ölüm hakkında Woody Allenvari bir hikâye izlemek istiyorsanız kara mizaha kapı aralayan Kibir festivalde sizi bekliyor demektir. İsviçreli yönetmenin bu yedinci uzun metrajı, Cannes’da gösterilmişti. Hayatına son vermeyi seçen birinin ve ona yardım etmeye çalışan çevresindekilerin öyküsünü izleyeceğimiz Kibir’i izlemenizi öneriyoruz.

Binbir Gece Bölüm 1-2-3 (Arabian Nights)

Yönetmen: Miguel Gomes

Festival takipçileri Portekizli yönetmen Miguel Gomes’i seviyorlardır, eminiz. Bu da yeni filmini beklemek için ilk neden olabilir. Peki, sizi masalsı bir dünyaya davet eden toplamda sekiz saati aşan Binbir Gece’yi merak etmemek elde mi? Üstelik Sight & Sound ve Cahiers du Cinéma‘nın seçtiği geçtiğimiz yılın en iyi 10 filmi arasında yer alan bir filmi izlemek her sinemaseverin hakkı.

Bir Ejderha Uyanıyor (A Dragon Arrives)

Yönetmen: Mani Hagighi

Bir Ejderha Uyanıyor “Absürd bir hayalet hikâyesiyle bir dedektiflik gizeminin iç içe geçtiği” bir film olarak tanımlanıyor. Bu tanım yeterince ilgi çekici değil mi? Hem eğlenceli hem de siyasî göndermeleriyle gündeme gelen ve 1965 yılı İran’ında geçen bu yakın dönem filmini merak ediyoruz doğrusu.

Saraybosna’da Ölüm (Death in Sarajevo)

Yönetmen: Danis Tanovic

Danis Tanovic de festival takipçilerinin yakından tanıdığı bir isim. Saraybosna’da Ölüm, 28 Haziran 2014 tarihine odaklanıyor. Peki bu tarih neyi anlatıyor? Birinci Dünya Savaşı’nı başlatan Arşidük Franz Ferdinand suikastinin yüzüncü yıldönümü… Hem tarih hem de kimlik savaşını irdeleyen Bosna-Hersekli yönetmenin, bu yeni filmiyle Berlin’de Jüri Büyük Ödülü ve FIPRESCI ödülünü kazandığını da ekleyelim.

https://vimeo.com/154588578