13.05.2016

Dünya Festivalleri İstanbul’da

Gayrimeşru (Illegitimate)

Yönetmen: Adrian Sitaru

Filmlerde kurulan yemek masaları ve bu masalardaki sohbetlerin büyük bir iç döküş, çatışma, kavga gibi durumlara olanak sağladığını biliyoruz. Yönetmen Adrian Sitaru da böylesi bir ortam yaratmak istemiş olmalı ki ilk kez Berlin’de gösterilen bu yeni filminde sakin başlayan bir aile yemeğinin giderek tırmanan gerilimine bizleri ortak etmek istemiş.

https://www.youtube.com/watch?v=pFGCsLdp3ho

24 Hafta (24 Weeks)

Yönetmen: Anne Zohra Berrached

Kürtajla ilgili adeta bir belgesel titizliğinde ve tanıklığında kurmaca bir film 24 Hafta. Dünyaya getireceği çocuğun down sendromlu olduğunu öğrenen Astrid’in erkek arkadaşı ve çevresiyle giriştiği mücadele ve yaşadıklarına tanıklık etmemizi istiyor yönetmen Anne Zohra Berrached.

https://www.youtube.com/watch?v=w8T6E8sQ5Tc

Alt Kat (One Floor Below)

Yönetmen: Radu Muntean

Cannes Film Festivali’nin dikkate değer bölümlerinden Belirli Bir Bakış’ın getirilerinden biri de Alt Kat filmiydi geçtiğimiz sene. Romanya’nın Yeni Dalga sinemasının örnekleriyle tanıdığımız yönetmen Radu Muntean’ın bu yeni filminin senaryosunda da kendi imzası var hem de Radu Muntean ve 4 Ay, Üç Hafta, İki Gün ve Çocuk Pozu gibi muhteşem filmlerde imzası olan Razvan Radulescu ile birlikte.

Doğru Zaman (Right Now, Wrong Then)

Yönetmen: Hang Sang So

Bir festivali uzakdoğu filmi izlemeden kapatmak olmaz. En azından bu bölümde bir tercih yapmak isterseniz Güney Koreli yönetmen Hang Sang So’nun bol ödüllü bu yeni filmine şans vermek gerekli. Bir yönetmen ve tanıştığı genç bir ressam kadının birlikte geçirdikleri birkaç saati farklı versiyonlarla aktaran Doğru Zaman, iletişim ve olasılıklar üzerine kafa yormanızı sağlayacak.

Denizdeki Ateş (Fire at Sea)

Yönetmen: Gian Franco Rosi

Berlin’den Altın Ayı ödülü ile dönen Denizdeki Ateş, Dünya Festivallerinden bölümünün gözbebeklerinden biri. Mültecilerin hayatına gerçekçi bir bakış açısı getirmeye çalışan Gian Franco Rosi, bu değerli belgeseli ile festivalde sizleri bekliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=f8Kc5wy0Rxg

Gelecek Günler (Things to Come)

Yönetmen: Mia Hansen-Løve

Sadece oyuncu için film izlenir mi? Pekâlâ izlenir. Siz de benim gibi Isabelle Huppert hayranıysanız, yeni filmini elbette ki iple çekersiniz. İşte “Dünya Festivallerinden” bölümünde Berlin’den yönetmen ödülü ile dönen Gelecek Günler de böylesi beklediğim filmlerden…