08.07.2016

Dünyanın En Uzun Filmleri – 4 –

One Upon A Time In America (Bir Zamanlar Amerika)

One Upon A Time in America (Bir Zamanlar Amerika)

Yönetmen Kurgusu Olmadan Vizyona Giren Filmler

2020’de tamamlacak 720 saatlik dünyanın en uzun filmi olacak olan Ambience’ın 7 saat 20 dakikalık fragmanını geçtiğimiz günlerde inceleme fırsatımız olmuştu.

Bundan yola çıkarak Dünya Sinema Tarihi’nde farklı kategorilerde en uzun filmleri araştırdığımızda ilginç sonuçlar çıktı. Buna göre Deneysel, Kurgusal, Ayrı Parçalar Halinde Tek Film Olarak Tasarlanan ve Yönetmen Kurgusu Olmadan Vizyona Giren filmler olarak dört parça halinde sizlere bu listeyi sunuyoruz.

Geçtiğimiz haftalarda “Deneysel”, “Kurgusal” ve “Ayrı Parçalar Halinde Tek Film Olarak Tasarlanan Filmler” kategorilerdeki Dünyanın en uzun filmlerine göz atmıştık. Artık son haftaya geldik ve dünyanın en uzun filmlerindeki son haftaya geldik. Bu hafta “Yönetmen Kurgusu Olmadan Vizyona Giren Filmler” ile dosyamızı noktalıyoruz.

Bu son bölümde filmlerin vizyona girdikleri uzunluklarıyla ele alacağız. Kimi filmler yönetmen kurgusuyla daha uzun versiyonlara ulaşabiliyorlar. Bu yüzden bu hafta yönetmen kurgularını görmezden gelerek vizyona girdikleri halde uzun filmleri listeye dahil ettik. Sizi son listemizle baş başa bırakıyorum.

L’Amour fou   

1969 – 252 dakika

Yakın zamanda kaybettiğimiz Jacques Rivette’in uzun filmler konusunda uzman isimlerden biri olduğunu biliyoruz. Genelde klasik sinema sistemine karşı, kendi tarzını öne koymaya çalışan bir yönetmen olduğundan dolayı uzun filmleriyle sinemanın içinde kendi tarihini yazan bir yönetmen olarak dikkat çekiyor. Bir kısmı 16mm, kalan kısmı da 35 mm çekilen filmdeki tiyatro oyuncularıyla 3 haftalık bir hazırlık süreci sırasında kaydedilen görüntüler filme dahil edildi. Böylece bir aile trajedisini, hem sahnede, hem de gerçekte paralel bir şekilde yansıtma şansları oldu.