13.07.2017

Ferhan Şensoy’un Rol Aldığı Sinema Filmleri

Ferhan Şensoy’un Rol Aldığı Sinema Filmleri

Cemre Derici

Türk tiyatrosunun usta ismi, “Ortaoyuncular” tiyatro topluluğunun kurucusu; roman, deneme, günlük, tiyatro, televizyon dizisi ve film senaryoları yazan çok yönlü bir sanatçıdan bahsediyoruz: Ferhan Şensoy…

Daha çok dil inceliklerine dayanan mizah ögelerini kullanarak güncel olaylara eleştiriler getiren Ferhan Şensoy, Türk tiyatrosunda kendine özgü bir yer edinmiştir. “Bir gün tiyatroyu bırakabilirim ama ölünceye kadar yazacağım.” diyen Ferhan Şensoy’un hayatının en büyük tutkularının sırasıyla yazmak ve tiyatro yapmak olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Yazı yazmak ve tiyatroya kıyasla sinema, Ferhan Şensoy için daha arka planda kalan bir sanat dalı olmuştur. Gönül isterdi ki Ferhan Şensoy’u beyaz perdede daha sık görelim. Usta, neden çok fazla sinema filminde rol almadığını ise şu sözlerle çok güzel özetliyor: “Yılda 11 ay muntazaman tiyatro yaptığım için benim sinemayla ilişkim ara vermek olarak adlandırılamaz. Benim bir sinema projesine dahil olabilmem için o işin kısacık tatilime denk gelmesi gerekiyor, bugüne kadar çektiğim tüm filmler tatilime denk geldi. Ben tiyatronun yanında sinema yapıyorum. Yani ben tiyatroyla evliyim, sinema benim kaçamağım.

Gelin Ferhan Şensoy’un kaçamaklarına hep beraber bakalım:

 

1- Aşk Dediğin Laf Değildir (1976)

Safa Önal’ın yazıp yönettiği, başrollerinde Tarık Akan ve Harika Değirmenci’nin yer aldığı 1976 yapımı Aşk Dediğin Laf Değildir filmi Ferhan Şensoy’un rol aldığı ilk sinema filmidir. Marmaris’te balıkçılık yapan Yakup, İstanbul’a yerleşir ve bir plajda kabineci olarak çalışmaya başlar. Yakup’un plaj sahibinin zengin kızı Belma ile tanışıp vakit geçirmesi, Belma’nın sevgilisi Timur’un ağırına gider ve Timur, kendisi gibi zengin züppe olan arkadaşlarını da yanına alarak Yakup’u dövmek için yola koyulur. İşte Ferhan Şensoy, Timur’un bu züppe arkadaşlarından birine hayat vererek, sinema kariyerine merhaba der. Çok az sahnede yer alsa da bakışları ve yapmacık sakız çiğnemesiyle zengin züppe rolünün ustaya yakıştığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

2 – Kızını Dövmeyen Dizini Döver (1977)

Kadrosunda Müjde Ar, Müşfik Kenter, Mahmut Cevher ve Baykal Kent gibi isimleri barındıran 1977 yapımı Kızını Dövmeyen Dizini Döver filminin hikayesi şöyledir: Genç ve güzel foto manken Sevil, önceleri vaktinin büyük kısmını Tarık’la geçirmektedir. Beraber araba çalıp yarışlara katılan ikili, akşamları ise diskoda eğlenmektedirler.Sevil, bu sorumsuz hayatına son vermek istediği bir dönemde Amerika’dan yeni gelen komşu oğlu, Doktor Kemal ile karşılaşır. İkilinin arasında bir anda aşk alevlenir.Ancak Sevil’i takıntı haline getiren Tarık, ikilinin peşini bırakmayacaktır.

Ferhan Şensoy’un canlandırdığı filmin kötü adamı Tarık; iyi aile kızlarını ayartıp çirkin emellerine alet eden, seks düşkünü bir karakterdir. Annesi babasını aldattığı için kadınlara düşmanlık duyan Tarık, kadınları iğfal edebilmek için her türlü ucuz numarayı yapabilecek bir karakterdir.

Filmde sıkça Erkin Koray ve Ajda Pekkan’ın o dönemdeki hit olmuş parçaları çalar. Filmin diskoda geçen bir sahnesinde, Boney M.’in Sunny şarkısı eşliğinde ağzında sigarayla dans eden Ferhan Şensoy’un dans figürlerini gördüğümde ise biraz abartılı olacak belki ama What Is Love şarkısı eşliğinde Jim Carrey’in yaptığı dans figürleri aklıma geldi.

Rivayete göre kötü adam Tarık rolünü Yeşilçam’da hiçbir oyuncu oynamak istemez.Rol Ferhan Şensoy’a teklif edilir, bakkala ve ev sahibine borcu olan büyük usta, parayı peşin almak şartıyla rolü kabul eder.

 

3 – Köşedönücü (1985)

Ferhan Şensoy’un yazıp yönettiği Tv filmi Köşedönücü; kadrosunda Münir Özkul, Erol Günaydın, Hümeyra, Rasim Öztekin ve Baykal Kent gibi usta isimleri barındırıyor. Ferhan Şensoy’un canlandırdığı Köşedönücü, iktisat eğitimini bitirmiş ve kendi işini kurmaya karar vermiştir. Kuracağı iş için babasından sermaye isteyen Köşedönücü’ye babası: “Sermayeyle işi herkes kurar marifet sermayesiz kurabilmektir.” cevabını verir. Babasından aldığı bu cevap üzerine türlü türlü düzenbazlıklar yaparak holdingleşme yolunda emin adımlarla ilerleyen Köşedönücü, önce Köşe Dekor Pazarlama isimli bir dükkan açar fakat iş yapamayınca dükkanın adını Köşe Pizza olarak değiştirir.Bu işin de sarpa sarması üzerine ihracat işine giren Köşedönücü, bu alanda da düzenbazlıklarına devam eder.

Absürdlüğün doruklarında gezinen Köşedönücü filmi, kötü bir prodüksiyona sahip olsa da filmdeki espriler ve diyaloglar özellikle Ferhan Şensoy dünyasını iyi özümseyebilmiş kişilere ilaç gibi gelecektir.