13.07.2017

Ferhan Şensoy’un Rol Aldığı Sinema Filmleri

7 – Pardon (2005)

Eniştesinin kendisini fişlemesi üzerine yıllar sonra askere giden İbrahim, dağıtım için İstanbul’a gelir ve geceyi arkadaşı Muzo’nun evinde geçirir.Ancak eve gelmeden önce otobüs garajında polisle göz göze gelen ve kaçma psikozuna girdiği için polisten kaçan İbrahim, Muzo’nun evinde yakalanır ve beraber göz altına alınırlar. Göz altındaki komiser dosyayı kapatmak için işlenen suçları İbrahim ve Muzo’nun üzerine yıkar,onlara zorla itirafname imzalatır. Ayrıca bu suçlar üç kişi tarafından işlendiği için,İbrahim ve Muzo’dan bir de suça iştirak eden bir üçüncü kişi uydurmaları istenir.İbrahim hemen düşünür ve esas çocuk Aydın’ın ismini verir! Bu üç arkadaş suçsuz yere tamı tamına 6 sene 3 ay hapis yatar.Suçsuz oldukları anlaşıldığında ise aldıkları tek cevap: “Pardon.” Olur.

Ferhan Şensoy’un Çok Tuhaf Soruşturma adlı oyunundan sinemaya uyarlanan Pardon; Türk adalet sistemindeki bozuklukları, özellikle insan haklarını ihlal eden hapishane uygulamalarını ve toplumdaki her türlü eksikliği Ferhangi bir üslupla eleştiren, trajikomik ve çok başarılı bir kara mizah filmi.Buram buram Ferhan Şensoy kokan müthiş zeki senaryosu, İbrahim-Muzo-Aydın gibi mükemmel karakterleri ve üzerinden yıllar da geçse aklımızdan çıkmayacak replikleriyle bir çok insanın gönlünde taht kurmuş, eşsiz bir yapım Pardon.İşte o repliklerden bazıları:

“Enişteyi vurdum. Devletten 6 yıl 3 ay alacaklıyım. Üçümüzün toplam alacağı 18 yıl 9 ay. E ceza 3’e bölünecek. Kârdayız.”

Gardiyan : “Siz Dev-Yol musunuz?” İbrahim : “Hayır; biz bok yoluna gittik.”

“Ölüm orucu ne boka yarıyor? Oruç tutan ölüyor, 3 gün sonra unutuluyor, o öldüğüyle kalıyor.”

“Adalet dediğiniz o kadar da adil bir şey değilmiş demek ki!”

 

 8 – Son Ders : Aşk ve Üniversite (2008)

Son Ders: Aşk ve Üniversite filminde Ferhan Şensoy, gözlerinde sürekli bir hüzün ve pişmanlık olan öğretim görevlisi Saffet Ercan’a hayat veriyor. Uzun yıllar sonra memleketine geri dönen ve bir üniversitede akademisyenlik yapmaya başlayan Saffet Ercan: “İlk dersimiz kimsenin buradan alınacak derse ihtiyacı olmadığıdır.” şeklinde bir konuşma yaparak daha en başından öğrencilerini etkilemeyi başarır. Saffet Hoca’dan en çok etkilenen öğrenci olan Ulaş, bir gün hocasının günlüğünü ele geçirir. Günlükte, Saffet Hoca’nın zamanında bir kıza aşık olduğu ama kıza hislerini söyleyemediği yazar. Ulaş, bu kızın genç yaşta öldüğünü öğrenince gözyaşlarına boğulur ve aynı olayların kendi başına geleceğinden korkarak, körkütük aşık olduğu Deren’e ilan-ı aşk eder. Hayatın planlandığı gibi gitmeyeceğini, yarının olamayabileceğini ihtimalini hatırlatan film, eğer birini seviyorsak fazla vakit harcamadan, korkusuzca: “Seni seviyorum.” diyebilmemiz gerektiğini vurguluyor.

Aslında film sadece bir aşk hikayesinden ibaret değil, siyasi bir hikayeye de sahip.Zaman zaman siyasi göndermelerde bulunan Son Ders,politik bir film hüviyetine de bürünüyor. Ancak filmin sürprizini bozmamak adına özeti aşk hikayesi üzerinden konumlandırmayı daha doğru buldum. Filmin en büyük artıları izleyiciye sunulmak istenen duyguların dozunu arttıran müzikler ve tabii ki Ferhan Şensoy’un gözlerden yaş getirten performansı.En büyük eksileri ise Saffet Hoca ile öğrencileri arasındaki ilişkinin yeteri kadar derinliğine inilmemesi,seyirciye yansıtılmaması ve verilmek istenilen mesajların deyim yerindeyse seyircinin gözüne soka soka verilmeye çalışılması.

 

9 – Muhalif Başkan (2013)

Dürüstlüğünden asla taviz vermeyen emekli öğretmen Zafer,küçük bir kasabanın belediye başkanlığı görevini üstlenmiştir.Bir önceki belediye başkanı Cengiz’in yaptığı hırsızlıklar ve yolsuzluklar sebebiyle belediye kasasında hiç para kalmamış,herhangi bir olumlu gelişme yaşanmayan kasabadan büyük şehirlere göç artmıştır.Kasabayı ekonomik anlamda ayağa kaldırmaya çalışan Zafer, ilk olarak bir güreş turnuvası düzenlemiş ancak başarısız olmuştur. Başkanımızın son planı ise hem medyanın hem de turistlerin ilgisini çekmek adına kasabada bir güzellik yarışması düzenlemek olur. Bakalım başkanımız bu sefer turnayı gözünden vurabilecek midir?

Ferhan Şensoy’un rol aldığı son sinema filmi olma özelliği taşıyan Muhalif Başkan filminin yönetmeni Yüksel Torun, ilk uzun metrajlı filmine imza atmıştır.Belki de yönetmenin ilk filmi olmasından dolayı kurgu ve senaryo anlamında büyük eksiklikler olduğunu ayrıca yaratılan yan karakterlerin işlevsiz olup hikayeye hiçbir anlam katmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Politik mizah türünde değerlendirebileceğimiz Muhalif Başkan filmi; hükümet eleştirisini Zafer karakteri üzerinden,yolsuzluk vurgusunu ise Cengiz karakteri üzerinden yapmaya çalışıyor.Ancak sığ ve klişe diyaloglar, Muhalif Başkan filminin iyi bir politik mizah filmi olmasını engelliyor maalesef.

123