13.07.2017

Ferhan Şensoy’un Rol Aldığı Sinema Filmleri

4 – Büyük Yalnızlık (1989)

Yavuz Özkan’ın yönettiği 1989 yapımı Büyük Yalnızlık filminin başrollerinde Ferhan Şensoy ve Sezen Aksu, 10 yıllık evliliklerine son vermek üzere olan bir çifte hayat veriyor. Çiftin son bir defa geçmişin muhasebesini yaptıkları yağmurlu geceyi konu alan film tek mekanda geçiyor.Filmi durağan hale getiren uzun sessizlikler ve diyaloglar Ferhan Şensoy’un tabiatına hiç uymuyor.Bir de Ferhan Şensoy’un, dublaj sanatçısı Alev Sezer tarafından seslendirilmesi başka bir aktör izliyormuşuz hissiyatı yaratıyor. Zaten Ferhan Şensoy da çoğu açıklamasında hayatının en başarısız ve en çok pişman olduğu yapımlardan biri olarak Büyük Yalnızlık filmini göstermiştir.

 

5 – Aktör Eskisi (2004)

Trt’nin Öykücüler ve Öykücüleri adlı 32 filmden oluşan projesinin ilk filmi olan Aktör Eskisi, kadrosunda Suna Keskin ve Rasim Öztekin gibi isimleri barındırmaktadır.Ferhan Şensoy’un hayat verdiği Kerim, oyunculuk kariyerinde çöküşe geçmiş orta yaşın üstünde bir oyuncudur. Gençlik zamanlarında atletik fiziği sayesinde orta halli oyunlarda rol alan Kerim, yaşının ilerlemesiyle beraber değer görmeyen bir oyuncu haline gelmiştir.Kerim’in tek hayali ise son bir oyunda daha oynayıp emekli olmaktır. Tiyatro aşkıyla yanıp tutuşan, sıcacık bir kalbe sahip ve oldukça mütevazı bir karakter olan Kerim’e hayat veren Ferhan Şensoy, Aktör Eskisi filminde belki de en iyi dram performanslarından birine imza atmıştır.

 

6 – Şans Kapıyı Kırınca (2005)

Orta halli bir minibüs şoförü olan Kuddusi Yurdum, ailesini temsilen yarışmacılara sebze ve meyvelerin kalorilerinin sorulduğu abidik gubidik bir yarışmaya katılır.Tüm meyve ve sebzelerin kalorisini ezbere bilen Kuddusi, son soruda bir adet patatesin kalorisini yanlış söyleyince büyük ödülü kaçırır.Ancak aile, teselli armağanı olarak Barbunya denen bir adada 8 gün 7 gecelik bir tatil kazanır.Bu tatil süresince Yurdum ailesi bireylerinin başına aklınıza gelebilecek her türlü absürd olay gelir.

Büyük Yalnızlık filminden tam 16 yıl sonra sinema filminde rol alan Ferhan Şensoy’a neden ilk kez bir film yönetecek olan Tayfun Güneyer’le çalışmayı kabul ettiği sorulduğunda hem senaryoyu beğendiğini hem de filmin Küba’da çekilecek olmasından dolayı Küba’yı gezme fırsatı bulacağını belirtmiştir.Ayrıca Zeki Alasya gibi bir ustanın da olmasının yönetmen Tayfun Güneyer’in işini iyice kolaylaştıracağını sözlerine eklemiştir.Çekimi Küba’da olan film sebebiyle dört hafta boyunca tiyatrosunu kapatan büyük usta,Küba’da yaşadıklarını ve izlenimlerini kaleme alarak Hacı Komünist adlı da bir kitap çıkartmıştır.

 

123