27.04.2021

Hâlâ İzlemediniz mi? II – Doğa Belgesellerinden Seçmeler

Chasing Coral (2017)

Yönetmen: Jeff Orlowski

Günümüzde iklim problemleriyle boğuşurken buzulların erimesinden, çölleşme tehlikesinden, tarım bölgelerindeki problemlerden, ormanlardaki biyoçeşitliliğin azalmasından ve daha pek çok sorundan bahsediyoruz. Peki denizin derinliklerindeki gözlerden uzak dünyaları ne kadar düşünüyoruz? Denizin derinliklerinde, mercan resiflerinin yaşam sürdüğü bambaşka bir ekosistem mevcut. Dalış yapmadığımız sürece göremediğimiz ve neler olduğuna şahit olamadığımız bir dünya. Bu sebeple denizin derinlikleri göz ardı edilebiliyor.

Mercan resifleri cansız gözüken varlıklar olsalar da aslında canlı birer organizmalardır ve nefes almaktadırlar. Bu organizmalar bir sürü küçük polipten olmuş olup planktonlardan beslenen canlılardır. Denizdeki kimi balıklar da hem bu poliplerden beslenmektedirler hem de resiflerin içlerine girip onları evleri olarak kullanmaktadırlar. Bu sebeple pek çok küçük balığın yaşamının devamlılığı için mercan resifleri çok büyük önem taşımaktadır.

“Mercan Peşinde” belgeseli yanlış avlanma teknikleri, deniz kirliliği, küresel ısınma ve yüksek karbon salınımı sebebiyle mercan resiflerinin yavaş yavaş kuruduğunu gözler önüne seriyor ve denizin en önemli yaşam kaynaklarından birinin yok oluşuna dikkat çekiyor. Çekimler belli bölgelerde, birkaç ay boyunca, her gün aynı alanda dalış yapılarak gerçekleştiriliyor. Ekip mercan resiflerini her dalışta fotoğraflıyor ve günden güne solarak yok olduklarını belgeliyor. Mercan resifleri kurudukça ve yok oldukça çevresindeki tüm canlılar da bu durumdan etkileniyor ve ekosistemleri zarar görüyor. Netflix’te yayınlanmakta olan bu belgeseli mutlaka izleyin böylece gezegenimizin her bir parçasının ne kadar önemli olduğu anlayacaksınız.